השתלת שומן מועשר בתאי גזע

כל מה שצריך לדעת על
השתלת שומן מועשר בתאי גזע

Dr. Shceflan

S

תאי השומן המושתלים הם תחליף טבעי לחומרי מילוי סינתטיים. הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מלאה של התאים המושתלים מהאזור התורם לאזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגראלי וקבוע באזור בו הושתל. תאי השומן רגישים לטראומה מכנית ולהעברה ואין אפשרות לצפות מראש את מידת קליטתם באזור החדש.
תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות. קליטת השומן המוזרק באיזור המקבל תלויה קרוב לוודאי בריכוז תאי הגזע שבשומן המוזרק.

השתלת שומן מועשר בתאי גזע

תאי הגזע הם תאים רבי יכולת המסוגלים לשוב ולהתרבות או להתמיין לסוגי תאים שונים. בשנת 2001 פרסמה לראשונה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת  UCLA  בקליפורניה את דבר קיומם של תאי גזע בוגרים ברקמת השומן. יישומים רבים נמצאים בשלבי פיתוח וישום שונים, ביניהם טיפול בכיבים, שיקום תאים פגועים מסיבות שונות וביניהם תאי עצב , סחוס ועוד. העשרת שומן מושתל בתאי גזע אלו, הביאה לשיעורי קליטה גבוהים.

לא  בלבד שמרבית נפח התאים נשמר, לתאים אלו נמצאו השפעות חיוביות גם  על הרקמה סביבם. השפעה זו מיוחסת בעיקר, אך לא רק ליצירת כלי דם חדשים ושיפור אספקת  הדם  המקומית לשתל. תאי גזע מופקים מהשומן בפרוק המכני מהיר שמבוצע בחדר הניתוח מייד אחרי שאיבת השומן. 

הצערת פנים על ידי השתלת שומן ותאי גזע

השתלת שומן בפנים  מהווה כחלק מניתוח למתיחת פנים או בלעדיו הוכיחה את עצמה כבר כעשרים שנה כשיטה יעילה לפיסול והצערת הפנים.
מאחר ותהליך ההזדקנות כרוך באובדן נפח (בעצמות לחיים, קו לסת, שפתיים, ארובות העיניים ועוד)- תוספת נפח טבעית מצעירה ומרעננת את מראה הפנים.
השומן הוא רקמה עשירה בתאי גזע שמשפרת גם נזקי שמש והזדקנות בעור הפנים ומחדשת את הרקמות. לאחרונה נמצאה הדרך להחדיר תאי גזע ממקור שומני ישירות לעור הפנים באמצעות מזוטרפיה. בטכניקה זו נשאבת כמות יחסית קטנה של שומן. חלקה מעובד במקום לתאי גזע וחלקה מושתל לפנים במקומות המתאימים. תאי הגזע מוחדרים לתוך העור  בשיטת מיקרו-מחטים רוטטת ובכך מובטחת החדרה אחידה ושווה.
ניתן גם להצעיר ולרענן את הידיים באותה השיטה
הפעולה מבוצעת בהרדמה מקומית, חלקית או כללית בהתאם למורכבותה ולרצון המטופל\ת וללא אשפוז. אחרי יומיים ניתן להשתמש במייקאפ ולשוב לעבודה
על המטופל\ת לקחת תרופה נגד הרפס החל מיומיים לפני ו4 ימים אחרי הטיפול
מעשנות אקטיביות חייבות להפסיק לעשן לפחות למשך חודש לפני וחודשיים אחריהטיפול. עישון מונע את קליטת השומן ותאי הגזע

[leadercf7 campid="4390"]