השתלת שומן בשדיים

כל מה שצריך לדעת על
השתלת שומן בשדיים

Dr. Shceflan

S

השתלת שומן בשדיים. מדוע?

ניתן לחלק את ההתוויות להשתלת שומן בשד ל- 3מצבים עיקריים.  המצב הראשון הוא  הגדלת שדיים כולל מצבי אסימטריה או מחשוף רחב( מרחק גדול בין השדיים)
המצב השני הוא נשים שמאסו בשתלי הסיליקון ורוצות להוציא אותם ממגוון סיבות
המצב  השלישי הוא  פגם או שקע  או אסימטריה בין השדיים   לאחר ניתוח , לרוב על רקע אונקולוגי .בקבוצה זו נכללות נשים לאחר כריתת גוש מהשד (lumpectomy  )  והקרנות  או  נשים בשלבים שונים של  שחזור שד לאחר כריתה מלאה
במצב זה הפגם ממוקד בד"כ באזור מסוים ומתבטא בשקעים ,קפלים או אי סדירות בעור השד.
הצלחת הטיפול  תלויה בקליטה מירבית של התאים המושתלים באזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגרלי וקבוע באזור בו הושתל.
כל שלב בתהליך השתלת השומן הוא קריטי: החל מבחירת המטופלת, עבור לאופן שאיבת השומן, המשך באופן עיבודו  וכלה באופן השתלתו.    תלות זו  בגורמים רבים , הדורשים מיומנות וניסיון הפכו את השתלת השומן לכלי  שרוב אך לא כל המנתחים הפלסטיים המשיכו להשתמש בו בהצלחה מרובה בעוד שמעטים אחרים רואים בו כלי לא אמין עם תוצאות לא עקביות.
תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בלעדית בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.

מי מועמדת טובה להשתלת שומן בשדיים?

נשים שיש להן שתלים ורוצות להוציא אותן
נשים ששדיהן התרוקנו אחרי לידות והנקה עם עור רך ומעט רפוי בשדיים ומצבורי שומן מיותר באזורים אחרים הן מועמדות טובות להגדלת שדיים עם שומן וללא שתלים. באותו מעמד אם צריך ניתן גם לבצע הרמת שדיים בהתאם לצורך
נשים שרוצות הגדלה מתונה עד 300 סמק ללא שתל סיליקון
נשים שרוצות שתל שאינו מורגש מרופד בשומן ( ראי שד היברידי)
נשים שרוצות לקרב את המרחק בין השדיים, נשים עם אסימטריה. כל אלו מועמדות טובות להשתלת שומן בשדיים. לאחר שהשומן נקלט אין ברוב המטופלות  צורך לחזור על הפעולה והוא נשאר לתמיד.

מה היתרון להשתלת שומן בשדיים?

לשומן המושתל כחומר מילוי מאפיינים הגורמים לו להיות חומר מילוי אידיאלי. הוא רך, קיים בשפע אצל מרבית המטופלים וקל להשגה , אין חשש ממחלות מדבקות או תגובה חיסונית כנגד השתל, השתלתו פשוטה וכרוכה בתחלואה מינימאלית ובנוסף ניתן להסירו במידת הצורך.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מאזור בו הוא קיים בעודף וכך זוכה המטופל\ת בעיצוב של איזור נוסף  כ"תוצר לוואי " של ההליך. ההחלטה על האזור התורם נתונה להחלטתו של המטופל/ת . אזורים טיפוסיים כוללים את המותניים, הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים.  החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא  קטן, באורך 2 מילימטרים.
באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. אין צורך בחבישה מיוחדת באזורים התורמים למעט מחטב נוח.

הטיפול בשומן טרם ההשתלה

השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של 20 סמ"ק ומועבר באופן סטרילי  למזרקים חד פעמיים של 10 -1 סמ"ק ומושתל באזורים הרצויים באמצעות צינורית דקיקה בקוטר של 1-2 מילימטר.
השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

תהליך השתלת שומן

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או חלקית ואורכו בין שעה לשעתיים, בהתאם להיקפו ומורכבותו.
עישון מהווה הוריית נגד מלאה (אבסולוטית) לניתוח זה. במילים אחרות, לא מומלץ לבצע ניתוח זה אצל מעשנות מאחר ורוב השומן לא יקלט.יש להפסיק לעשן באופן מוחלט לפחות חודש לפני הניתוח וחודשיים אחריו.

השתלת שומן מועשר בתאי גזע, מתי מומלץ לךהעשיר את השומן בתאי גזע?

כאשר משתילים שומן ברקמות פצועות, מצולקות או מוקרנות, יכולת קליטת השומן היא קטנה  עקב נוקשות הרקמה, מיעוט כלי דם ולימפטים.במקרים אלו תוספת של תאי גזע ממקור שומני  ממולצת.
תאי הגזע הם תאים רבי יכולת המסוגלים לשוב ולהתרבות או להתמיין לסוגי תאים שונים. בשנת 2001 פרסמה לראשונה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת UCLA  בקליפורניה את דבר קיומם של תאי גזע בוגרים ברקמת השומן. יישומים רבים נמצאים בשלבי פיתוח וישום שונים, ביניהם טיפול בכיבים, שיקום תאים פגועים מסיבות שונות וביניהם תאי עצב , סחוס ועוד. העשרת שומן מושתל בתאי גזע אלו ,   הביאה לשיעורי קליטה גבוהים. לתאים אלו נמצאו השפעות חיוביות גם על הרקמה סביבם. השפעה זו מיוחסת בעיקר , אך לא רק ליצירת כלי דם חדשים ושיפור אספקת הדם המקומית לשומן המושתל.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מאזור הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים. החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא קטן, באורך 2 מילימטרים. כמויות השומן הנשאבות מהאזורים התורמים אינן משנות את היקף או עיצוב אזורים אלה, אלא אם כן יוחלט גם על שאיבת שומן מכוונת לעיצובם.
באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה.
השתלת שומן גורמת לא רק לשיפור הנפח והצורה באזור בו היא מוזרקת, אלא שגם משפרת, משקמת ומתקנת את איכות הרקמה והעור שמסביבה
במקרה הצורך להשתלה נוספת – יש צורך בהמתנה של 2-4חודשים.

[leadercf7 campid="4390"]