השתלת שומן בפנים

כל מה שצריך לדעת על
השתלת שומן בפנים

Dr. Shceflan

S

ניתוח השתלת שומן בפנים בא להצעיר את מראה הפנים על ידי השתלה של תאי שומן עצמי הנקצרים מאזור הירכיים, הבטן, העכוז, או הברכיים אל אזורים נבחרים כמו: מצח, רקות,ארובות העיניים, לחיים, סנטר, קו לסת, קפלים לצידי האף, גב האף והשפתיים ובדלי האוזניים.
הצורך בהשתלת שומן בפנים נובע מאובדן נפח שהוא חלק מתהליך ההזדקנות ומהווה חלק שכיח מניתוח למתיחת פנים, בהתאם לצורך, רצון המטופל/ת והחלטת הרופא. תאי השומן המושתלים יכולים להוות תחליף טבעי לחומרי מילוי סינתטיים.

הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה במידת הקליטה של התאים המושתלים מהאזור התורם לאזור המקבל, השומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד וקבוע באזור בו הושתל. תאי השומן רגישים לטראומה מכנית ולהעברה ותגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בלעדית בשליטת הרופא.  אצל מבוגרים מעל גיל 60, מעשנים/ות, או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה. . בכ10% יש צורך בניתוח משלים פעם או פעמיים נוספות.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מהאזור התורם שנבחר ( הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים). החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא  קטן, באורך 2 מילימטרים.
באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, בצקת, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. ככל שהשאיבה גדולה יותר כך גם תופעות לוואי אלו. במקרים נדירים הנפיחות באזורים התורמים יכולה להמשך חודשים ארוכים. למעט מחטב או מכנס מתאים, אין צורך בחבישה מיוחדת באזורים התורמים.
החתך/ים דרכם נשאב השומן בדרך כלל אינו נתפר על מנת לאפשר ניקוז טוב של הפרשות דמיות ביומיים הראשונים והקטנת הנפיחות בהמשך.

הטיפול בשומן טרם ההשתלה

השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של 10-20 סמ"ק
בהתאם לאזורים המוזרקים תאי השומן מועברים למזרקים חד פעמיים  בגדלים משתנים של 1-10 סמ"ק ומושתלים באזורים שנקבעו מראש עם צינורית דקיקה בקוטר של 1-3 מילימטר. השומן נזרע באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

הפקת תאי גזע ממקור שומני

ניתן להפיק תאי גזע ממקור שומני על הפרדה מכנית של השומן. שתי השיטות המקובלות והיעילות הם ה: LIPOCUBE  שהיא מערכת פילטרים ייעודית שהורסת את תאי השומן ומשחררת את תאי הגזע שביניהם. דרך אחרת היא במערכת TULIP  שעושה את אותו התהליך בצורה מעט שונה. התוצאה היא קבלת נוזל עשיר בתאי גזע ממקור שומני, חומצות שומניות, ושברי תאים.
נוזל זה ניתן להחדיר לתוך הדרמיס בהזרקה עם מחט עדינה בודדת או בשיטת המזוטרפיה.

השתלת תאי גזע ממקור  שומני לתוך העור

כאשר קיימים נזקי גיל, שמש ויובש בעור מושתלים תאי גזע ממקור שומני, המופקים בזמן הניתוח מהשומן שנשאב ישירות לתוך בדרמיס שיטה של המזוטרפיה. תאים אלו גורמים לתיקון הנזקים ולחידוש העור. ניתן להזריק אותם לכל הפנים, הצוואר. אזור המחשוף וגב כף היד. השתלת תאי גזע ממקור שומני לא מפסלת או נותנת נפח אלא מחדשת את העור ונעשית לעיתים קרובות ביחד עם השתלת שומן למילוי ועיצוב, בחלק מניתוח כולל.

אזורים שכיחים להשתלת שומן

הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה במידת הקליטה של התאים המושתלים. השומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, וקבוע באזור בו הושתל.
השומן המיועד להשתלה נשאב במזרק וצינורית עדינה מהאזור התורם עליו הוסכם. החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא קטן, באורך 2 מילימטרים.
תאי השומן מושתלים באזורים שנקבעו מראש. השומן מושתל בצורת טיפות זעירות אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל מקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

אזורים שכיחים להשתלת שומן:
לחיים, סנטר גב האף, מצח, ארובות העיניים, קו הלסת, עצמות הלחיים, ובדלי האוזניים  הקפלים לצידי האף או השפתיים,  קליטת השומן  ברקמות בריאות אצל לא מעשנות עומדת על כ-75%.

לא ניתן לצפות מראש את תוצאות הניתוח, כפי שלא ניתן לצפות מראש כמה זמן תחזקנה התוצאות מעמד. בהיות עור הפנים שונה ממטופל/ת למטופל/ת התגובה לניתוח, התוצאה וכמה זמן תישאר שונים ממטופל/ת למטופל/ת בלתי ניתנים לחיזוי ואינן בשליטת הרופא. יש לזכור שהשומן גדל כאשר משמינים ולהיפך.
ניתן לחזור על הניתוח פעם או פעמים נוספות במהלך השנים, בהתאם לצורך ולרצון המטופל/ת.

לאחר הניתוח להשתלת שומן, תאושפז/י לתקופה של מספר שעות ולא יותר מ-24 שעות ולאחר מכן תשוחרר/י לביתך ללא חבישה או נקזים.
תופאות לוואי כמו סימנים כחולים שטפי דם שטחיים תת עוריים  ונפיחות שיכולה להופיע בדרגות שונות באזור הניתוח.
על מנת למנוע או להקטין את התופעות האלו, מומלץ ליטול תרופה הומיאופתית כנגד נפיחות ביום הניתוח (Arnica Montana) ולהקפיד על הוראות הרופא והצוות המטפל.
במהלך ההחלמה תוזמן/י לביקורת במרפאה בהתאם לצורך. לאחר מכן תהיי/ה במעקב מרפאה לתקופה של מספר חודשים.
תוצאות הניתוח מתייצבות אחרי תקופה של שלושה חודשים לפחות.

. הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מלאה של התאים המושתלים מהאזור התורם לאזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגראלי וקבוע באזור בו הושתל.
השומן המיועד להשתלה נשאב במזרק וצינורית עדינה מאזור הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים. החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא קטן, באורך 2 מילימטרים.  השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל מקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

[leadercf7 campid="4390"]