• 077-2316315

השתלת שומן בפנים

כל מה שצריך לדעת על
השתלת שומן בפנים

Dr. Shceflan

S

ניתוח השתלת שומן בפנים בא להצעיר את מראה הפנים על ידי השתלה של תאי שומן עצמי הנקצרים מאזור הירכיים, הבטן, העכוז, או הברכיים אל אזורים נבחרים כמו: מצח, ארובות העיניים, לחיים, סנטר, קו לסת, קפלים לצידי האף, גב האף והשפתיים.
הצורך בהשתלת שומן בפנים נובע מאובדן נפח שהוא חלק מתהליך ההזדקנות, שבא לידי ביטוי גם ברפיון העור והשריריםוהיא מהווה חלק שכיח מניתוח למתיחת פנים, בהתאם לצורך, רצון המטופל/ת והחלטת הרופא. תאי השומן המושתלים יכולים להוות תחליף טבעי לחומרי מילוי סינתטיים.  ם.
הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה במידת הקליטה של התאים המושתלים מהאזור התורם לאזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד וקבוע באזור בו הושתל. תאי השומן רגישים לטראומה מכנית ולהעברה ואין אפשרות לצפות מראש את מידת קליטתם באזור החדש.

תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא.  אצל מבוגרים מעל גיל 60, מעשנים/ות, או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה יותר. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מהאזור התורם שנבחר ( הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים). החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא  קטן, באורך 2 מילימטרים. כמויות השומן הנשאבות מהאזורים התורמים אינן באות לפסל ולעצב את האזורים התורמים, , אלא אם כן יוחלט גם על שאיבת שומן מכוונת לעיצובם..
באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, בצקת, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. ככל שהשאיבה גדולה יותר כך גם תופעות לוואי אלו. במקרים נדירים הנפיחות באזורים התורמים יכולה להמשך חודשים ארוכים. למעט מחטב או מכנס מתאים, אין צורך בחבישה מיוחדת באזורים התורמים.
החתך/ים דרכם נשאב השומן בדרך כלל אנו נתפר על מנת לאפשר ניקוז טוב של הפרשות דמיות ביומיים הראשונים והקטנת הנפיחות בהמשך.

הטיפול בשומן טרם ההשתלה

השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של 10-20 סמ"ק ומועבר באופן סטרילי לצנטריפוגה שמפרידה בין נוזלי הגוף וההרדמה המקומית לתאי השומן. לחילופין לא משתמשים בצנטריפוגה אלא מניחים לשומן לעמוד במזרק בו נשאב ולאפשר הפרדות של השומן מהנוזלים בכוח המשיכה. אז מנקזים את הנוזל ומזריקים את השומן. ההבדל בין השיטות הוא תכולת המים בשומן. 5% בראשון ו20% בשני
בהתאם לאזורים המוזרקיםתאי השומן מועברים למזרקים חד פעמיים  בגדלים משתנים של 1-10 סמ"ק ומושתלים באזורים שנקבעו באמצעות צינורית דקיקה בקוטר של 1-3 מילימטר. השומן נזרע באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

הפקת תאי גזע ממקור שומני

ניתן להפיק תאי גזע ממקור שומני על הפרדה מכנית של השומן. שתי השיטות המקובלות והיעילות הם ה: LIPOCUBE  שהיא מערכת פילטרים ייעודית שהורסת את תאי השומן ומשחררת את תאי הגזע שביניהם. דרך אחרת היא במערכת TULIP  שעושה את אותו התהליך בצורה מעט שונה. התוצאה היא קבלת נוזל עשיר בתאי גזע ממקור שומני, חומצות שומניות, ושברי תאים.
נוזל זה ניתן להחדיר לתוך הדרמיס בהזרקה עם מחט עדינה בודדת או בשיטת המזוטרפיה.

השתלת תאי גזע ממקור  שומני לתוך העור

כאשר קיימים נזקי גיל, שמש ויובש בעור מושתלים תאי גזע ממקור שומני, המופקים בזמן הניתוח מהשומן שנשאב ישירות לתוך בדרמיס שיטה של המזוטרפיה. תאים אלו גורמים לתיקון הנזקים ולחידוש העור אליו  הם מוזרקים. ניתן להזריק אותם לכל הפנים, הצוואר. אזור המחשוף וגב כף היד. השתלת תאי גזע ממקור שומני לא מפסלת או נותנת נפח אלא מחדשת את העור ונעשית לעיתים קרובות ביחד עם השתלת שומן למילוי ועיצוב, בחלק מניתוח כולל או עומדת בפני עצמה.

אזורים שכיחים להשתלת שומן

כאשר השתלת שומן מתבצעת באזורים כמו: מצח,לחיים,רקות, סנטר, קו לסת וגב האף, בהם קיימות עצמות ורקמות מוצקות, מושתל השומן בעומק הרקמה על מנת לעצב ולעבות אותה. קליטת השומן באזורים אלו היא גבוהה ביותר ועומדת על כ-70%
. באזור הפנים בכ-10% יש צורך בהשתלה שנייה, בכ-8% יש צורך בהשתלה שלישית
ובכ-2% יש צורך בהשתלות נוספות. לא ניתן לצפות מראש את שכיחות קליטת תאי השומן, שכן תגובת המטופל/ת שונה מאחד/ת לשני/ה.

כמויות תאי השומן המושתלים בסנטימטרים מעוקבים משתנות מאזור לאזור וממטופל/ת אחד/ת לשני/ה. כמויות ממוצעות  לדוגמא הן: ארובות העיניים כ-4 סמ"ק; עפעפיים תחתונים – כ-3 סמ"ק; עצמות לחיים – כ-7 סמ"ק; קו לסת – כ-7 סמ"ק; גב האף – כ-3 סמק; שפה עליונה – כ-4 סמ"ק; שפה תחתונה – כ-5 סמ"ק; קפלים לצידי האף – כ-3 סמ"ק.
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או חלקית ואורכו בין שעה לשעתיים, בהתאם להיקפו ומורכבותו.

לעיתים קרובות מבוצעות באותו ניתוח פעולות נוספות כמו: ניתוח מתיחת פנים, ניתוח עפעפיים עליונים ו/או תחתונים, הרמת גבות ומצח ושאיבת שומן בצוואר.
דפי הסבר/מידע נפרדים הדנים בניתוחים אלו יינתנו במידת הצורך.
עישון מהווה הוריית נגד מלאה (אבסולוטית) לניתוח זה. במילים אחרות, לא מומלץ לבצע ניתוח זה אצל מעשנות מאחר ואחוז קליטת השומן נמוך מאוד.
הפנים כשאר חלקי גוף האדם אינם סימטריים לפני הניתוח וגם לא יהיו כאלו לאחריו. חוסר הסימטריה בא לידי ביטוי בצורת הקמטים ועומקם ששונה מצד לצד,בגובה הגבות, בצניחת העפעפיים, במפתח העיניים, בנפיחות מתחת לעיניים, בצורת הלחיים, בקו הלסת וקמטי הצוואר.
הפתחים שדרכם מתבצעת ההשתלה הם בדרך כלל מזעריים ועדינים, מוסתרים ובלתי נראים. במקרים נדירים, יכולה להיווצר תפיחות של הצלקת/ות ויש צורך לתקן אותה/ן בניתוח נוסף. בכל מקרה הסימנים שנותרים אחרי ניתוח זה הן נקודתיים ואינם נעלמים. תקופת ההבשלה הביולוגית של הצלקות עשויה להימשך כשנה או יותר שבמהלכה תחול הבהרה, השטחה וריכוך של הצלקת בדרך כלל.
לא ניתן לצפות מראש את תוצאות הניתוח, כפי שלא ניתן לצפות מראש כמה זמן תחזקנה התוצאות מעמד. בהיות עור הפנים שונה ממטופל/ת למטופל/ת התגובה לניתוח, התוצאה וכמה זמן תישאר שונים ממטופל/ת למטופל/ת בלתי ניתנים לחיזוי ואינן בשליטת הרופא. יש לזכור שהשומן גדל כאשר משמינים ולהיפך.
ניתן לחזור על הניתוח פעם או פעמים נוספות במהלך השנים, בהתאם לצורך ולרצון המטופל/ת.
הניתוח אינו בא לשנות אלא להצעיר ולרענן את מראה הפנים.
קמטים וקפלי עור נוצרים כתוצאה מהפעלת שרירי הפנים ומתהליך ההזדקנות. שני גורמים אלו לא משתנים בעקבות הניתוח ולפיכך תהליך ההזדקנות והיווצרות הקמטים וקפלי העור ימשיכו באותו קצב, אבל מנקודת מוצא חדשה.
כאשר קיימים נזקים בעור כתוצאה מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש או מסיבות אחרות, עשוי לעלות צורך בטיפול נוסף מסוג פילינג (בינוני או עמוק) באחת השיטות המקובלות, לפני או אחרי הניתוח כהליך נפרד ונוסף. במצב של נזקי שמש יכולה להיווצר התרופפות מוקדמת כפי שצוין לעיל.
לאחר הניתוח להשתלת שומן, תאושפז/י לתקופה של מספר שעות ולא יותר מ-24 שעות ולאחר מכן תשוחרר/י לביתך ללא חבישה או נקזים.
משך תהליך ההחלמה בבית הוא כשבועיים-שלושה. השבוע הראשון שלאחר הניתוח מאופיין באי נוחות מרבית ולעיתים אף בכאבים. תופעות אלו נגרמות עקב שטפי דם שטחיים תת עוריים (סימנים כחולים) ונפיחות שיכולה להופיע בדרגות שונות באזור הניתוח.
על מנת למנוע או להקטין את התופעות האלו, מומלץ ליטול תרופה הומיאופתית כנגד נפיחות ביום הניתוח (Arnica Montana) ולהקפיד על הוראות הרופא והצוות המטפל.
במהלך ההחלמה תוזמן/י לביקורת במרפאה בהתאם לצורך. לאחר מכן תהיי/ה במעקב מרפאה לתקופה של מספר חודשים.
תוצאות הניתוח מתייצבות אחרי תקופה של שלושה חודשים לפחות.

סיבוכים ותופעות לוואי אפשריים

סיבוכים ותופעות לוואי יכולים להופיע בכל ניתוח ואצל כל רופא ואינם מעידים על רשלנות. הסיבוכים ותופעות הלוואי שיפורטו להלן אינם ייחודיים למנתח זה או אחר ואינם בשליטתו.

דימום

דימום נדיר ביותר לאחר השתלת שומן. דימום יכול לקרות בשעות הראשונות שלאחר הניתוח ומאובחן על ידי הרופא וצוות המרפאה. הדימום מאובחן על ידיא-סימטריה משמעותית בפנים, נפיחות, מתח וכאבים באותו אזור.בנוכחות דימום מסוג זה יש לעיתים לחזור לחדר הניתוח על מנת להפסיקו. ניתוח נוסף זה נערך בהרדמה כללית ועשוי להאריך את משך האשפוז במספר שעות.

זיהום

שכיחות זיהום אחרי ניתוח מסוג זה היא נדירה ביותר ויכולה להופיע בין שבוע לשלושה שבועות לאחר הניתוח. על מנת למנוע זיהום תקבל/י טיפול אנטיביוטי רחב טווח בזמן הניתוח.
זיהום יכול להופיע בקו התפר ולהשפיע על משך ההחלמה מהניתוח ועל אופי הצלקות. במידה ויחול זיהום באזור הניתוח תקבל/י טיפול מקומי נוסף ואנטיביוטיקה בהתאם לצורך. במידה ותישלחנה תרביות למעבדה על פי שיקול דעתו של הרופא או הצוות המטפל, תשא המטופל/ת בהוצאות הבדיקה.

א-סימטריה

א-סימטריה של הפנים הוא מצב נתון לפני הניתוח ויישאר כך גם אחריו. לעיתים בשכיחות של בין אחוז אחד לשני אחוזים, תוחמר הא-סימטריה לאחר הניתוח ועשוי להתהוות הצורך בניתוח מתקן. א-סימטריה כזו יכולה להיות בגובה הגבות, מפתח העיניים, גובה הלחיים, עומק הקמטים שלצידי הפה, עובי השפתיים, ובקו הלסת. יש להמתין תקופה של בין שלושה לשישה חודשים לפחות לאחר הניתוח, בטרם ניתן לקבוע אם יש צורך בניתוח נוסף אם לאו. גם בניתוח נוסף לא ניתן להגיע לסימטריה מושלמת. במידה ויעלה צורך בניתוח כזה יחולו עלויות הניתוח על המטופל/ת כמצוין לעיל.

צלקות

מאחר ולא ניתן לחזות מראש את טיב הצלקות ואופיין בכל מנותח/ת ומנותח/ת אי אפשר להבטיח שהן תהיינה שטוחות, לבנות ורכות. במקרים נדירים קיימת התעבות מורמת אדומה ונוקשה של חלק מהצלקות או כולן, הדורשת התייחסות נוספת. במצב כזה יומלץ לך על טיפולים נוספים כגון: משחות סיליקון, רפידות סיליקון, פלסטרים מיוחדים, זריקות או טיפולים בלייזר בהתאם למצב.
יעילות טיפולים אלו אינה מוכחת ואף כי הם עוזרים מאוד לעיתים קרובות, הרי שלעיתים אינם עוזרים כלל.
במקרים נדירים עוד יותר, יש צורך בניתוח נוסף על מנת לנסות ולשפר את הצלקות. ניתוח כזה מבוצע רק לאחר שמוצו אפשרויות לא פולשניות אחרות לשיפור הצלקות, שלא הועילו.
עלויות התכשירים, תרופות, ניתוח/טיפול במידה ויהיו יחולו על המטופל/ת.

פגיעה עצבית תחושתית

שינויים בתחושה באזור הניתוח, הם שכיחים. בדרך כלל חוזר מצב התחושה ברובו למצבו הטבעי, תוך שישה עד שנים עשר חודשים אחרי הניתוח.
במצבים מסוימים נוצר מצב של תחושת יתר בחלק מעור הפנים ובמקרים אחרים יש ירידה משמעותית בתחושת עור הפנים עד לאובדן תחושה חלקי או מלא. מצבים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בתחושת גרד, נימול, רגישות יתר ועוד. בדרך כלל הם משתפרים או נעלמים לחלוטין תוך שישה עד שנים עשר חודשים.
ב-1%-2% מכלל המנותחים/ות יכול להיווצר אזור או אזורים של אובדן תחושה מוחלט ובלתי הפיך.

פגיעה עצבית מוטורית

סיבוך זה הוא הקשה ביותר מכל הסיבוכים האפשריים בניתוח להשתלת שומן בפנים והוא גם הנדיר מכולם. סיבוך זה נגרם עקב פגיעה בעצב המניע את אחד משרירי הפנים, כאשר העצבים הפגיעים ביותר הם עצב הגבה ועצב השפה התחתונה.
פגיעה בעצב הגבה יכולה לגרום לחוסר יכולת להרים את הגבה בצד הפגוע ולפיכך ליצור א-סימטריה בולטת בין הגבות. פגיעה בעצב השפה התחתונה יכול לגרום
לא-סימטריה ועיוות של השפה התחתונה בזמן דיבור ואכילה.
טיפולים אפשריים לפגיעה בעצב הגבה הם: הרמה סטטית, קבועה של הגבה הפגועה או שיתוק (בוטוקס) של הגבה השנייה. שתי אופציות טיפוליות אלו ישפרו את האיזון בין הגבות שגם במצב טבעי ,אינן באותו גובה.
סיבוך כזה הוא נדיר ובדרך כלל הפיך. ב-1 מאלף מטופלות הפגיעה היא קבועה ובלתי הפיכה.

טיים. הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מלאה של התאים המושתלים מהאזור התורם לאזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגראלי וקבוע באזור בו הושתל.
השומן המיועד להשתלה נשאב במזרק וצינורית עדינה מאזור הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים. החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא קטן, באורך 2 מילימטרים. כמויות השומן הנשאבות מהאזורים התורמים אינן משנות את היקף או עיצוב אזורים אלה, אלא אם כן יוחלט גם על שאיבת שומן מכוונת לעיצובם.
השומן נשאב ומועבר באופן סטרילי לצנטריפוגה שמפרידה בין תאי השומן לנוזלים שסביבם. תאי השומן מושתלים באזורים שנקבעו מראש. השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל מקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

אזורים שכיחים להשתלת שומן

במצח,לחיים,בין הגבות, בסנטר, בקו הלסת התחתונה ובגב האף, בהם קיימות עצמות ורקמות מוצקות, מושתל השומן בעומק הרקמה על מנת לעצב ולעבות אותה. קליטת השומן באזורים אלו היא גבוהה ביותר ועומדת על כ-95%. במילים אחרות, רק בכ-5% יש צורך בהשתלה חוזרת. באזורים אחרים כמו הקפלים לצידי האף או השפתיים, שבהם מושתל השומן ברקמות רכות ללא רקמה גרמית מוצקה – קליטת השומן נמוכה יותר ועומדת על כ-80%.

לקביעת פגישה

S

077-2316315