שחזור שד ע"י השתלת שומן

כל מה שצריך לדעת על
שחזור שד ע"י השתלת שומן

Dr. Shceflan

S

שחזור שד מיידי

לשומן המושתל כחומר מילוי מאפיינים הגורמים לו להיות חומר מילוי אידיאלי. הוא רך, קיים בשפע אצל מרבית המטופלים וקל להשגה , אין חשש ממחלות מדבקות או תגובה. על מנת לשחזר שד באופן מלא או חלקי עם שומן צריך שיהיו מספיק אזורים תורמים בגוף האשה מהם ניתן לשאוב אותו.חיסונית, השתלתו פשוטה יחסית וכרוכה בתחלואה מינימאלית ובנוסף ניתן להסירו במידת הצורך. לפיכך השתלתו היא הדרך הטבעית להוספת נפח לאזורי חסר בגוף.
ניתן לחלק את ההתוויות להשתלת שומן בשד ל- 2 מצבים עיקריים.  המצב הראשון הוא  עיצוב שדיים לצורך אסטטי. במצב זה מושתל שומן עצמי לשד עם או בלי תוספת שתל
סיליקון.
המצב  השני הוא  פגם או שקע בשד לאחר ניתוח , לרב על רקע אונקולוגי בקבוצה זו נכללות נשים לאחר כריתת גוש מהשד עם או בלי הקרנות (lumpectomy  )  או  נשים בשלבים שונים של  שחזור שד לאחר כריתה מלאה. במצב זה הפגם ממוקד בד"כ באזור מסוים ומתבטא בשקעים ,קפלים או אי סדירות בפני שטח הפנים של השד. אי הסדירות נובעת בנוסף גם מרקמת צלקתית הגורמת למשיכת העור אל תוך השקע.

הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה טובה של התאים המושתלים באזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגראלי וקבוע באזור בו הושתל.מידת הקליטה של תאי השומן  תלויה בהעדר גורמי סיכון כמו עישון או הקרנות וגם בצורת השאיבה וההשתלה.
תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. יש לציין שד שפלן לא מנתח נשים מעשנות אקטיביות להשתלת שומן.לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.
כמות השומן שאפשר להשתיל תלויה בראש וראשונה בכמות הרקמה ואופייה באזור המקבל וגם בזמינות אזורים תורמים. ככל שהאזור המקבל הוא דק וקשיח יותר כך קטנה
– יותר כמות השומן שניתן להשתיל בו בניתוח הראשונה. בכל ניתוח נוסף ניתן להשתיל יותר שומן באותו האזור.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מאזור בו הוא קיים בעודף ונקבע מראש בתאום עם החולה. אזורים טיפוסיים כוללים את המותניים, גב, הירכיים, הבטן, העכוז או הברכיים.  החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא  קטן, באורך 3 מילימטרים.
באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. אין צורך בחבישה מיוחדת באזורים התורמים למעט מחטב נוח.

הטיפול בשומן טרם ההשתלה

השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של 10-50 סמ"ק שם מופרדים הנוזלים מהשומן בכוח הגרביטציה. לעיתים מועבר השומן באופן סטרילי לצנטריפוגה שמפרידה בין נוזלי הגוף וההרדמה המקומית לתאי השומן. בהתאם לכמות השומן שאפר וניתן להזריק – תאי השומן מועברים למזרקים חד פעמיים מותאמים לביצוע המשימה ומושתלים באזורים הרצויים באמצעות צינורית דקיקה בקוטר של 1-2 מילימטר.

השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

תהליך השתלת שומן

השומן המושתל מוזרק ליעדו באמצעות מזרק המאפשר את "זריעת" תאי השומן טיפין טיפין. ההזרקה לא מבוצעת לתוך רקמת השד עצמה כי אם לשומן התת עורי , לשריר .החזה או בצמוד לו ומעליו.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. עישון מהווה הוריית נגד מלאה (אבסולוטית) לניתוח זה!!

הצלקות שדרכן מתבצע הניתוח הן בדרך כלל מזעריות ועדינות, מוסתרות ובלתי נראות. במקרים נדירים, יכולה להיווצר תפיחות של הצלקת/ות ויש צורך לתקן אותה/ן בניתוח נוסף. לרופא אין שליטה על דרך ריפוי הצלקת וכיצד היא תראה בסופו של דבר.
בכל מקרה הצלקות שנותרות אחרי ניתוח זה הן נקודתיות ואינן נעלמות. תקופת ההבשלה הביולוגית של הצלקות עשויה להימשך כשנה או יותר שבמהלכה תחול הבהרה, השטחה וריכוך של הצלקת בדרך כלל.
לא ניתן לצפות מראש את תוצאות הניתוח, מאחר וקליטת השומן המושתל היא במקרה הטוב ביותר כ70% ממה שהושתל ובמקרה הרע ביותר 25% ממה שהושתל. לפיכך בהתאם לאזור המקבל יכול לעלות הצורך בהשתלה אחת או שתיים נוספות.
ניתן לחזור על הניתוח פעם או פעמים נוספות במהלך השנים, בהתאם לצורך ולרצון המטופל/ת.

השתלת שומן מועשר בתאי גזע

תאי הגזע ממקור שומני הם תאים המסוגלים לשוב ולהתרבות או להתמיין לסוגי תאים שונים. בשנת 2001 פרסמה לראשונה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת  UCLA  בקליפורניה את דבר קיומם של תאי גזע בוגרים ברקמת השומן. יישומים רבים נמצאים בשלבי פיתוח וישום שונים, ביניהם טיפול בכיבים, שיקום תאים פגועים מסיבות שונות וביניהם תאי עצב , סחוס ועוד. העשרת שומן מושתל בתאי גזע אלו , הביאה לשיעורי קליטה גבוהים יותר בכ20% של השומן המושתל.    נפח התאים נשמר, ויש להם השפעות חיוביות על הרקמה סביבם. השפעה זו מיוחסת בעיקר , אך לא רק ליצירת כלי דם חדשים ושיפור אספקת  הדם  המקומית לשתל.    תאי הגזע מופקים במהלך הניתוח על ידי פרוק מכני שלהם מרקמת השומן המכילה אותם. .
. בדרך כלל אין צורך להעשיר את השומן בתאי גזע כשבאים להזריק ברקמה בריאה שאינה מצולקת או מוקרנת. את תאי הגזע מזריקים באותו הניתוח, ביחד עם, לפני או אחרי הזרקת תאי השומן לאזור המקבל.

מעקב בתר ניתוחי

לאחר הניתוח להשתלת שומן, תשוחררי לביתך באותו היום או תאושפז/י ללא יותר מ-24 שעות. ועם חבישה קלה וללא נקזים עם מחטב נוח לאזור השאיבה.

צפויות הפרשות דמיות מרובות מפתחי השאיבה ב48 השעות הראשונות אחרי הניתוח. מצב טבעי ורצוי שכן הוא מקטין את הנפיחות באזור הניתוח ומזרז את ההחלמה. משך תהליך ההחלמה בבית הוא כשבועיים. ניתן לשוב לעבודה תוך שבוע.השבוע הראשון שלאחר הניתוח מאופיין באי נוחות, ולעיתים אף בכאבים סבירים באזורי השאיבה. תופעות אלו נגרמות עקב שטפי דם שטחיים תת עוריים (סימנים כחולים) ונפיחות שיכולה להופיע בדרגות שונות באזור הניתוח.

על מנת למנוע או להקטין את התופעות האלו, מומלץ ליטול תרופה הומיאופתית כנגד נפיחות ביום הניתוח (Arnica Montana) ולהקפיד על הוראות הרופא והצוות המטפל.
במהלך ההחלמה תוזמן/י לביקורת במרפאה בהתאם לצורך. לאחר מכן תהיי/ה במעקב מרפאה לתקופה של מספר חודשים. תוצאות הניתוח מתייצבות אחרי תקופה של שלושה חודשים לפחות.

לעיתים כאמור, עולה הצורך בניתוח נוסף, להשתלת שומן נוספת, שיפור הצלקות, וכדומה. עלויות ניתוח כזה הכוללות שכר מנתח, חדר ניתוח, הרדמה, אשפוז, בדיקות וחומרים אחרים יחולו על המטופל/ת במטופלות אסטטיות בהן הביטוח או הקופה אינה מכסות את העלויות.

שחזור שד עם השתלת שומן לפני
שחזור שד אחרי
[leadercf7 campid="4390"]