שחזור שד אונקופלסטי

כל מה שצריך לדעת על
שחזור שד אונקופלסטי

Dr. Shceflan

S

כירורגיה אונקופלסטית מתייחסת לשילוב של  למפקטומיה (כריתה חלקית) שחזור מיידי ע"י "רה-ארגון" של רקמת השד ללא שתלי סיליקון .
לכירורגיה האונקופלסטית יתרונות משמעותיים בהיבטים קוסמטיים, פרקטיים, רפואיים ופרוגנוסטים.
יתרונות הגישה האונקופלסטית במועמדות מתאימות נתפסים כתורמים חיוביים למהלך המחלה ולסיכויי ההישרדות ממנה.
מבחינה קוסמטית, למפקטומיה והקרנות גורמים לעיתים קרובות ליצירת עיוותים, אסימטריה ואי שביעות רצון אצל המטופלות. הגישה האונקופלסטית מאפשרת להתמודד עם הלמפקטומיה מבעד לחתכים וטכניקות כירורגיות המשמשות להקטנת שדיים, הרמת שדיים וסיבוב מתלים (רקמת שד, שומן ולעיתים עור)ווסקולאריים (עם אספקת הדם שלהם) אל אזור החסר.
גישה זו מאפשרת כריתת גידולים בשוליים רחבים יותר ולכן ההסתברות להשגת שוליים נקיים מגידול טובה יותר ומכאן גם הנמכת הפוטנציאל לחזרה מקומית של המחלה.
התוצאה האסטטיתטובה יותר וסיכויי ההבראה וההישרדות מהמחלה אינם שונים ואולי טובים יותר מאלו של למפקטומיה והקרנות ללא שחזור אונקופלסטי.
ניתוח כריתה חלקית ושחזור אונקופלסטי בדומה לניתוח להקטנת שדיים מבוצע בהרדמה כללית, אורכו בהתאם למורכבותו משעה עד שלוש שעות

נשים עם שדיים קטנים או עם גידול מפושט בשטח נרחב בשד אינן מועמדות מתאימות לשיטת טיפול זו. במהלך הניתוח אצל נשים עם שד בגודל בינוני-גדול, מבוצע החתך באופן דומה לחתכים של ניתוח להקטנת או הרמת שדיים: סביב הפטמה והעטרה, אנכית מהפטמה והעטרה אל הקפל התת שדי ומתחת לשד.
בניתוח מבצע הכירורג כריתה של אזור הגידול עם שוליים נוספים ובנוסף נדגמת "מיטת הגידול" לווידוא שוליים נקיים. האזור ממנו הוצא הגידול מסומן ב"קליפסים" ממתכת על מנת להקל על תכנון ההקרנות והמשך המעקב בעתיד. בשלב זה ועל פי תכנון מוקדם מבצע המנתח הפלסטי את השחזור.
בהקטנת שדיים מוציאים חלק מנפח השד בעוד שבשחזור אונקופלסטי משתמשים ברקמת השד הבריאה, העודפת, על מנת למלא את החסר שנוצר על ידי סיבוב הרקמה מהמקום בו היא נמצאת ביתר אל המקום בו היא חסרה.
באותו הניתוח ינותח גם השד הבריא לצורך קבלת סימטריה תפקודית ואסטטית בין השדיים ככל שניתן.

שחזור שד אונקופלסטי

[leadercf7 campid="4390"]