שחזור שד ע"י מותחן או שתל קבוע

כל מה שצריך לדעת על
שחזור שד ע"י מותחן או שתל קבוע

Dr. Shceflan

S

שחזור מיידי

ניתוח השחזור המיידי מבוצע באותו מעמד ובהמשכו של ניתוח הכריתה. ניתוח כריתת שד מבוצע על ידי מנתח כללי נמשך בין שעה לשעה ומחצה בהתאם לגודל השד ומורכבות הניתוח.

לצורך שחזור השד באמצעות שתל יש לבחור את השתל המתאים. קיימים משתלים שונים בצורות שונות, נפחים שונים ותוכן שונה. בהתאם למצב רקמותייך אחליט בעצה אחת עימך, על סוג המשתל בו יש להשתמש בניתוח שלך.
בדרך כלל נבחר משתל זמני לביצוע שחזור שד בשיטה זו -של החדרת מותחן והחלפתו בשלב שני לקבוע. ההחלטה באיזה משתל לבחור היא נגזרת של כמות מעטפת הרקמות הרכות ואיכותן. כאשר הרקמות הן נוקשות והדוקות יחסית יש צורך להשתמש במותחן זמני ולהחליפו בשלב שני למשתל קבוע .
שיקולים נוספים בבחירת המשתל נובעים מהטיפולים שקיבלת בטרם השחזור. אצל נשים שעברו הקרנות בטרם השחזור, יש לבחון את מצב הרקמות בעת קבלת ההחלטה על סוג השחזור המתוכנן. במידה ולא קיימים סימנים קליניים של נזקי קרינה, קרי: התקשות, פיגמנטציה ואטרופיה של העור ניתן לבצע שחזור באמצעות משתל בהצלחה רבה.
מניסיוני הרב בשחזורי שדיים, עולה שאצל אותן נשים שעברו טיפול קרינתי בטרם ניתוח השחזור אך שאצלן לא אובחנו נזקי קרינה קליניים בעת הבדיקה, אפשר לשחזר השד בשיטה זו ללא שכיחות גבוהה יותר של סיבוכים בהשוואה לאוכלוסייה שאינה מוקרנת ובשביעות רצון גבוהה שאינה פחותה משביעות רצונן של נשים שלא הוקרנו. במהלך הניתוח ינופח המשתל על ידי הזרקת תמיסת פיזיולוגית של מי מלח למעטפתו הפנימית (מבעד לשסתום), אך רק במידה שתאפשר את תפירת חתך הניתוח ללא מתח. כשבועיים לאחר הניתוח יבוצעו ניפוחים נוספים במרפאה עד לקבלת הנפח והצורה הרצויים.

שחזור שד מיידי

אצל חלק מהמטופלות יש צורך לטפל גם בשד השני. עקרונות הטיפול בשד השני נקבעים על פי גודלו, צורתו, רצונה של המטופלת והמלצות הכירורג/אונקולוג.
הפעולות שתבוצענה בשד השני, יכולות לנבוע מצרכים רפואיים או קוסמטיים תפקודיים. פעולות אלו יכולות להתבצע באותו מעמד ובאותו ניתוח. הפעולות השכיחות לשד השני הן: הגדלה, הגדלה והרמה, הקטנה, הרמה בלבד, כריתה ושחזור מיידי.
בשלב שני יש צורך לעיתים קרובות לבצע השתלת שומן על מנת לעבות את הריפוד שסביב המשתל. השתלת שומן ותאי גזע ממקור שומני הנמצא בתוך רקמת השומן עוזרת לשפר את התוצאה ולהפוך אותה טבעית יותר בכל המטופלות.

[leadercf7 campid="4390"]