• 077-2316315

הוצאת שתלי סיליקון

כל מה שצריך לדעת על
הוצאת שתלי סיליקון

Dr. Shceflan

S

מתי ולמה מוצאים את שתלי הסיליקון?

נשים רוצות להוציא שתלים ממגוון סיבות כמו: אחרי מספר ניתוחים עקב סיבוכים של שתלי סיליקון כגון התקשות חוזרת, קרעים ותחושה לא טבעית. אצל נשים אחרות הסיבה יכולה להיות שאחרי שחולף זמן וחלים שינויים בגופן עקב לידות, הנקה, השמנה ועוד – מה שהתאים להן בגיל 20 למשל כבר לא מתאים בגיל מבוגר יותר. לאחרונה גם עקב חששות למחלות נדירות של המערכת החיסונית שקשורת אולי לשתלי סיליקון קיימת נטייה להוצאת שתלים ללא החלפה עם או בלי השתלת שומן באותו מעמד.

האם מוציאים גם את הקופסית?

אין צורך להוציא את הקופסית ברוב המקרים. הקופסית היא רקמה צלקתית טבעית שהגוף, כל גוף, מייצר כתגובה לשתל בכל שתל ובכל מקרה. אם מוציאים את הקופסית מסיבה כל שהיא לא מומלץ להשתיל שומן באותו מעמד מאחר והשומן עשוי לנדוד את תוך כיס השתל הישן. את הקופסית מוציאים כאשר יש חשד נדיר לALCL או מחלה אחרת שקשורה אולי לשתליי הסיליקון BII או לקופסית . הוצאת הקופסית סביב משתל השד מגדילה את הסיכון לסיבוכים, , בהשוואה להסרת משתל השד ללא הקופסית סביבו.

הוצאת משתל השד, עם או בלי הקופסית סביבו, לא מונעת או מפחיתה את הסיכון להתפתחות של מחלות אחרות הקשורות למשתל השד ולא מבטיחה שתופעות קיימות תעלמנה או תופחתנה באופן משמעותי. גם כאשר ישנה כוונה מראש להוציא את כל הקופסית לא ניתן להבטיח זאת. הקופסית יכולה להיות דבוקה לצלעות מבלי יכולת להקלף אותה ללא סיכון משמעותי לחיי המטופלת

ברוב המטופלות אין הורייה רפואית לכריתה חלקית או מלאה של הקופסית במקרים של הוצאת שתלים אלא אם כן הקופסית מאוד עבה, מוסננת בסיליקון, אי סדירה עם בליטות וגבשושויות ועוד

בשום מקרה לא ניתן להבטיח הסרה בשלמות של משתל השד מאחר וחלקיקים מיקרוסקופים שנדדו לתוך רקמות שכנות לא ניתונות לאיתור תוך כדי ניתוח.

הוצאת משתל השד ו/או הקופסית עלולה להיות מלווה בפגיעה באברים פנימיים לרבות ניקוב מעטפת הראה (חזה אוויר, פנאומוטורקס), פגיעה באברי נשימה אחרים, כלי דם ואברים פנימיים אחרים. ניקוב של הריאה הוא מצב מסכן חיים העלול לדרוש הכנסת נקז בין צלעי, ניתוח ואשפוז בבית חולים.

בנוסף לא מומלץ לטפל סיליקון בקשריות לשד (בלוטות למפה) אזוריות או במקומות אחרים בגוף ופעולה כזו אם נדרשת אינה חלק מניתוח הוצאת המשתל והקופסית.

ידוע שקיימת דליפה מיקרוסקופית של סיליקון ג'ל דרך דופן מעטפת משתל השד גפ כאשר המעטפת אינה קרועה. הועלו גם חשדות בדבר הקשר בין סיליקון ג'ל ו/או חספוס מעטפת המשתל לבין התפתחות מיני סרטן שונים, ומחלות ריאומטיות או של מערכת החיסון. יתכן ומשתל הסיליקון מעלה במידה קטנה, באחוז מסויים של נשים, את הסיכון לפתח מחלות ריאומטיות כמו פיברומיאלגיה או אחרות. כמו כן, קיים סיכון מוגבר במקצת, אצל נשים עם משתלי חזה, לחלות בלימפומה Non Hodgkins נדירה מסוג Anaplastic Large Cell Lymphoma ALCL. התופעה העיקרית במקרים אלו הייתה הצטברות נוזלים מאוחרת, לעיתים לאחר שנים, סביב המשתלים. הטיפול המומלץ במקרים כאלו כאשר המחלה מאובחנת בשלב ראשוני הוא הוצאת המשתל וכריתה מלאה של הקופסית תור עריכת בדיקות מקיפות וייעוץ עם רופא\ה אונקולוג\ית

השתלת שומן מועשר בתאי גזע, מתי מומלץ לךהעשיר את השומן בתאי גזע?

כאשר משתילים שומן ברקמות פצועות, מצולקות או מוקרנות, יכולת קליטת השומן היא קטנה מאוד עקב נוקשות הרקמה, מיעוט כלי דם ולימפטים.במקרים אלו תוספת של תאי גזע ממקור שומני של האשה עצמה ממולצת.
תאי הגזע הם תאים רבי יכולת המסוגלים לשוב ולהתרבות או להתמיין לסוגי תאים שונים. בשנת 2001 פרסמה לראשונה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת UCLA בקליפורניה את דבר קיומם של תאי גזע בוגרים ברקמת השומן. יישומים רבים נמצאים בשלבי פיתוח וישום שונים, ביניהם טיפול בכיבים, שיקום תאים פגועים מסיבות שונות וביניהם תאי עצב , סחוס ועוד. העשרת שומן מושתל בתאי גזע אלו , הביאה לשיעורי קליטה הקרובים ל-100%.

לא זו בלבד שמרבית נפח התאים נשמר, כי אם לתאים אלו נמצאו השפעות חיוביות גם על הרקמה סביבם. השפעה זו מיוחסת בעיקר , אך לא רק ליצירת כלי דם חדשים ושיפור אספקת הדם המקומית לשומן המושתל. יש לציין שרוב הנשים שמוציאות שתלים ומשתילות שומן אינן זקוקות להעשרה של השומן בתאי גזע ומסתפקות בניתוח אחד של השתלת שומן לשדיים.

לפני
אחרי
לפני
אחרי

לקביעת פגישה

S

077-2316315