ניתוח אף מבוצע בהרדמה כללית, אורכו בין שעה לשעתיים ובמהלכו משנים ומעצבים את צורתו החיצונית של האף. לעיתים קרובות יש צורך לטפל גם במחיצת האף ובקונכיות באותו מעמד, על מנת לשפר את דרכי הנשימה האפיים. הצורך לטפל במחיצה, בקונכיות ולעיתים רחוקות יותר גם בסינוסים, ייקבע במידת הצורך, על ידי בדיקה נאזו אנדוסקופית, בנוסף לבדיקת הרופא ורופא אף אוזן גרון.
 
ניתוח אף הוא אחד הניתוחים המורכבים בכירורגיה פלסטית, מאחר ומעצבים את צורת האף מבפנים באמצעות שיוף, קיצור, עידון סחוסים, השתלת סחוסים וטיפול בעצמות האף. היחס בין עצמות האף וסחוסיו, המהווים את בסיס התמיכה שלו לבין העור המהווה את המעטפת, הוא שיקבע בסופו של דבר את צורת האף.
 
צורת האף אליה שואפים להגיע, תוגדר לאחר הבדיקות והפגישה הראשונה. המשימות אותן יש לבצע בניתוח כמו: קיצור האף, עידון והרמת הקצה, שיוף הגבנון, הצרת האף, או שינוי הזווית בין קצה האף לשפה העליונה, יידונו בטרם הניתוח עם המטופל/ת. למרות זאת, לא ניתן לצפות בוודאות את תגובת הרקמות ששונה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה. תגובה זו אינה ניתנת לשליטה על ידי הרופא.

בכ-5% מכלל המנותחים מתהווה הצורך בניתוח מתקן נוסף לקבלת שיפור נוסף. ניתוח כזה יבוצע רק לאחר חלוף שנה מיום הניתוח הראשון.