הידעת? ניתוחי שדיים מסיבות אסתטיות הם הניתוחים הפלסטיים הפופולאריים ביותר בארץ ובעולם. כך שאם גם את מרגישה שלא בנוח עם מראה השדיים שלך – קטנים מדיי, גדולים מדיי, נפולים או לא-סימטריים - את בחברה טובה.
אחרי הכל, מדובר בסמל הנשיות ובמרכיב מרכזי בהופעה החיצונית שלך. הבשורות הטובות הן שבמרפאה של ד"ר שפלן אנו מתמחים בכל סוגי הניתוחים לשיפור, עיצוב ופיסול השדיים, הן מסיבות אסתטיות והן על רקע אונקולוגי, בשיטות המתקדמות ובשעורי הצלחה גבוהים.השתלת שומן בשדיים
ניתן לחלק את ההתוויות להשתלת שומן בשד ל- 2 מצבים עיקריים.  המצב הראשון הוא  הגדלת שדיים לצורך אסטטי  כולל מצבי אסימטריה או מחשוף רחב( מרחק גדול בין השדיים)
המצב  השני הוא  פגם או שקע  או אסימטריה בין השדיים   לאחר ניתוח , לרוב על רקע אונקולוגבקבוצה זו נכללות נשים לאחר כריתת גוש מהשד (lumpectomy  )  והקרנות  או  נשים בשלבים שונים של  שחזור שד לאחר כריתה מלאה
במצב זה הפגם ממוקד בד"כ באזור מסוים ומתבטא בשקעים ,קפלים או אי סדירות בפני שטח הפנים של השד.
 אי הסדירות נובעת בנוסף לחסר הנפח גם מרקמת צלקתית הגורמת למשיכת העור אל תוך השקע.  
הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מירבית של התאים המושתלים באזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגרלי וקבוע באזור בו הושתל
כל שלב בתהליך השתלת השומן טומן בחובו סיכון לכישלון התהליך בשל פגיעה בשלמות התאים, החל מבחירת המטופלת  וברור גורמי הסיכון , עבור לאופן שאיבת השומן   , המשך באופן עיבודו  וכלה באופן השתלתו.    תלות זו  בגורמים רבים , הדורשים מיומנות וניסיון הפכו את השתלת השומן לכלי  שרוב אך לא כל המנתחים הפלסטיים המשיכו להשתמש בו בהצלחה מרובה בעוד שאחרים רואים בו כלי לא אמין עם תוצאות לא עקביות.
ד"ר סידני קולמן , מנתח פלסטי מניו-יורק, עדן טכניקה זו  , כינה אותה "LIPOSTRUCTURE TECHNIQUE" ומציג שיעורי קליטת שומן גבוהים במגוון שימושים.
אמצעי חדיש אשר הביא את שיעור קליטת השומן למקסימום  הינו העשרת השומן הנקצר בתאי גזע. באפשרות זו נדון בהמשך.
תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.
 נשים בוגרות , לא מעשנות, ששדיהן התרוקנו אחרי לידות והנקה עם עור רך ומעט רפוי בשדיים ומצבורי שומן מיותר באזורים אחרים הן מועמדות טובות להגדלת שדיים עם שומן וללא שתלים. באותו מעמד אם צריך ניתן גם לבצע הרמת שדיים בהתאם לצורך
 לעומתן נשים עם שתלי סיליקון שמבקשות להוציא אום מכל סיבה שהיא ויש להם אזורים תורמים של עודפי שומן גם הן מועמדות להוצאת השתלים והשתלת שומן למראה טבעי יותר וללא גוף זר וצורך בתחזוקה. לאחר שהשומן נקלא אין צורך לחזור על הפעולה והוא נשאר לתמיד.
 
ללא שתלים, מה יכול להיות יותר טבעי ממך?

לשומן המושתל כחומר מילוי מאפיינים הגורמים לו להיות חומר מילוי אידיאלי. הוא רך, קיים בשפע אצל מרבית המטופלים וקל להשגה , אין חשש ממחלות מדבקות או תגובה חיסונית כנגד השתל, השתלתו פשוטה וכרוכה בתחלואה מינימאלית ובנוסף ניתן להסירו במידת הצורך.

לפיכך השתלתו היא הדרך הטבעית  להוספת נפח לאזורי חסר בגוף.
ניתן לחלק את ההתוויות להשתלת שומן בשד ל- 2 מצבים עיקריים.  
המצב הראשון הוא  הגדלת שדיים לצורך אסטטי בו חסר הנפח  בד"כ בשד כולו. המצב השני הוא  פגם או שקע בשד לאחר ניתוח , לרוב על רקע אונקולוגי.
. בקבוצה זו נכללות נשים לאחר כריתת גוש מהשד (lumpectomy  ) או  נשים בשלבים שונים של  שחזור שד    לאחר כריתה מלאה
. במצב זה הפגם ממוקד בד"כ באזור מסוים ומתבטא בשקעים ,קפלים או אי סדירות בפני שטח הפנים של  השד.
 אי הסדירות נובעת בנוסף לחסר הנפח גם מרקמת צלקתית הגורמת למשיכת העור אל תוך השקע. 


הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מירבית של התאים המושתלים באזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגראלי וקבוע באזור בו הושתל.
כל שלב בתהליך השתלת השומן טומן בחובו סיכון לכישלון התהליך בשל פגיעה בשלמות התאים, החל מאופן שאיבת השומן   , המשך באופן עיבודו  וכלה באופן השתלתו.   תלות זו בגורמים רבים , הדורשים מיומנות וניסיון הפכו את השתלת השומן לכלי שרק מעטים מהכירורגים הפלסטיים המשיכו להשתמש בו, בעוד אחרים רואים בו כלי לא אמין עם תוצאות לא עקביות.
 ד"ר סידני קולמן , מנתח פלסטי מניו-יורק, עדן טכניקה זו  , כינה אותה "LIPOSTRUCTURE TECHNIQUE" ומציג שיעורי קליטת שומן גבוהים במגוון שימושים.
אמצעי חדיש אשר הביא את שיעור קליטת השומן למקסימום הינו העשרת השומן הנקצר בתאי גזע. באפשרות זו נדון בהמשך.
תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מאזור בו הוא קיים בעודף וכך זוכה המטופל בעיצוב של איזור נוסף בגופו כ"תוצר לוואי " של ההליך. ההחלטה על האזור התורם נתונה להחלטתו של המטופל/ת . אזורים טיפוסיים כוללים את הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים.  החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא  קטן, באורך 3 מילימטרים.
באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. אין צורך בחבישה מיוחדת באזורים התורמים.
החתך/ים דרכם נשאב השומן נתפרים באמצעות תפר אחד שמוסר אחרי כשבוע ימים.

הטיפול בשומן טרם ההשתלה

השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של 50 סמ"ק ומועבר באופן סטרילי לצנטריפוגה שמפרידה בין נוזלי הגוף וההרדמה המקומית לתאי השומן. תאי השומן מועברים למזרקים חד פעמיים של 10 -1 סמ"ק ומושתלים באזורים הרצויים באמצעות צינורית דקיקה בקוטר של 1-2 מילימטר.
 השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

תהליך השתלת שומן

השומן המושתל מוזרק ליעדו באמצעות מזרק המאפשר את פיזור השתל טיפין טיפין. ההזרקה לא מבוצעת לתוך רקמת השד עצמה כי אם לשומן התת עורי , לשריר החזה או בצמוד לו ומעליו. 
לעיתים כהכנה לשלב ההשתלה יבוצע טיפול במכשיר BRAVA  במשך חודש ימים.  מכשיר זה היוצר לחץ שלילי ומבצע פעולה.
 
 של יניקה על פני כל שטח השד , מותח למעשה   את עור השד ומגדיל את החלל הפוטנציאלי להשתלת השומן.
 
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או חלקית ואורכו בין שעה לשעתיים, בהתאם להיקפו ומורכבותו.
עישון מהווה הוריית נגד מלאה (אבסולוטית) לניתוח זה. במילים אחרות, אסור לבצע ניתוח זה אצל מעשנות.
 
 הצלקות שדרכן מתבצע הניתוח הן בדרך כלל מזעריות ועדינות, מוסתרות ובלתי נראות. במקרים נדירים, יכולה להיווצר תפיחות של הצלקת/ות ויש צורך לתקן אותה/ן בניתוח נוסף. לרופא אין שליטה על דרך ריפוי הצלקת וכיצד היא תראה בסופו של דבר.
בכל מקרה הצלקות שנותרות אחרי ניתוח זה הן נקודתיות ואינן נעלמות. תקופת ההבשלה הביולוגית של הצלקות עשויה להימשך כשנה או יותר שבמהלכה תחול הבהרה, השטחה וריכוך של הצלקת בדרך כלל.
 
לא ניתן לצפות מראש את תוצאות הניתוח, כפי שלא ניתן לצפות מראש כמה זמן יחזיקו מעמד
ניתן לחזור על הניתוח פעם או פעמים נוספות במהלך השנים, בהתאם לצורך ולרצון המטופל/ת.

השתלת שומן מועשר בתאי גזע

תאי הגזע הם תאים רבי יכולת המסוגלים לשוב ולהתרבות או להתמיין לסוגי תאים שונים. בשנת 2001 פרסמה לראשונה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת UCLA  בקליפורניה את דבר קיומם של תאי גזע בוגרים ברקמת השומן. יישומים רבים נמצאים בשלבי פיתוח וישום שונים, ביניהם טיפול בכיבים, שיקום תאים פגועים מסיבות שונות וביניהם תאי עצב , סחוס ועוד. העשרת שומן מושתל בתאי גזע אלו ,   הביאה לשיעורי קליטה הקרובים ל-100%.    לא זו בלבד שמרבית נפח התאים נשמר, כי אם לתאים אלו נמצאו השפעות חיוביות גם על הרקמה סביבם. השפעה זו מיוחסת בעיקר , אך לא רק ליצירת כלי דם חדשים ושיפור אספקת הדם המקומית לשתל.    מרפאתנו רכשה את הציוד הנדרש להפקת תאי הגזע משומן.   תהליך ההפקה אורך כשעתיים, אשר בסיומם מתקבל השתל המועשר. שילוב טכנולוגיה זו הצעיד את עולם מילוי הנפח צעד נוסף קדימה וכיום במספר מרכזים בעולם הפך השימוש בטכנולוגיה חדישה זו לעניין שבשגרה.
מבחינת המטופל השינוי היחיד לעומת השתלת השומן ללא ההעשרה בתאי גזע הינו הארכת זמן הניתוח . זמן זה משמש לעיתים לביצוע פרוצדורה נוספת כחלק מהניתוח כולו.
אציין כי תהליך ההעשרה כרוך בעלות נוספת.

מעקב בתר ניתוחי

לאחר הניתוח להשתלת שומן, תאושפז/י לתקופה של מספר שעות ולא יותר מ-24 שעות ולאחר מכן תשוחרר/י לביתך ללא חבישה או נקזים.
משך תהליך ההחלמה בבית הוא כשבועיים-שלושה. השבוע הראשון שלאחר הניתוח מאופיין באי נוחות מרבית ולעיתים אף בכאבים. תופעות אלו נגרמות עקב שטפי דם שטחיים תת עוריים (סימנים כחולים) ונפיחות שיכולה להופיע בדרגות שונות באזור הניתוח.
על מנת למנוע או להקטין את התופעות האלו, מומלץ ליטול תרופה הומיאופתית כנגד נפיחות ביום הניתוח (Arnica Montana) ולהקפיד על הוראות הרופא והצוות המטפל.
במהלך ההחלמה תוזמן/י לביקורת במרפאה בהתאם לצורך. לאחר מכן תהיי/ה במעקב מרפאה לתקופה של מספר חודשים.
תוצאות הניתוח מתייצבות אחרי תקופה של שלושה חודשים לפחות.
השכר שתשלם/י עבור הניתוח כולל את עלויות חדר ניתוח, הרדמה, אשפוז, שכר מנתח וביקורי מעקב במרפאה. עלויות בלתי צפויות נוספות שעשויות להיווצר במהלך האשפוז או לאחריו כמו: בדיקות מעבדה, בדיקות פתולוגיות, תרביות ועוד, יחולו על המטופל/ת.
לעיתים כאמור, עולה הצורך בניתוח נוסף, להשתלת שומן נוספת, שיפור הצלקות, וכדומה. עלויות ניתוח כזה הכוללות שכר מנתח, חדר ניתוח, הרדמה, אשפוז, בדיקות וחומרים אחרים יחולו על המטופל/ת.


סיבוכים ותופעות לוואי אפשריים

סיבוכים ותופעות לוואי יכולים להופיע בכל ניתוח ואצל כל רופא ואינם מעידים על רשלנות. הסיבוכים ותופעות הלוואי שיפורטו להלן אינם ייחודיים למנתח זה או אחר ואינם בשליטתו.
 תאי השומן המושתלים הם תחליף טבעי לחומרי מילוי סינתטיים. הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מלאה של התאים המושתלים מהאזור התורם לאזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגראלי וקבוע באזור בו הושתל. תאי השומן רגישים לטראומה מכנית ולהעברה ואין אפשרות לצפות מראש את מידת קליטתם באזור החדש.
 תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות. קליטת השומן המוזרק באיזור המקבל תלויה קרוב לוודאי בריכוז תאי הגזע שבשומן המוזרק.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מאזור הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים. החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא קטן, באורך 2 מילימטרים. כמויות השומן הנשאבות מהאזורים התורמים אינן משנות את היקף או עיצוב אזורים אלה, אלא אם כן יוחלט גם על שאיבת שומן מכוונת לעיצובם.
 
באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. החתך/ים דרכם נשאב השומן נתפרים באמצעות תפר אחד שמוסר אחרי כשבוע ימים.
ריכוז תאי הגזע בסנטימטר מעוקב אחד של שומן בין 1000 ל-350000. השומן תמיד בהישג יד, נמצא מתחת לעור וניתן לדגום אותו ולגייס כמויות ניכרות ממנו בשאיבת שומן.

איך בעצם זה עובד?

שואבים שומן למזרק מכל מקום בגוף שיש בו שומן כגון: מותניים, ישבן, בטן, ירכיים וכדומה. מזריקים את שומן הנקי ששאבנו לאותן מקומות שאנו רוצים למלא בהם נפח. כמו לחיים שקועות, צלקות שיש להן שקע גדול , או עיוותים כתוצאה מכריתה חלקית והקרנות.
 
השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של 10 סמ"ק ומועבר באופן סטרילי לצנטריפוגה שמפרידה בין נוזלי הגוף וההרדמה המקומית לתאי השומן. תאי השומן מועברים למזרקים חד פעמיים של 1 סמ"ק ומושתלים באזורים שנקבעו באמצעות צינורית דקיקה בקוטר של 1 מילימטר. השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.
 
במידה וההשתלה היא של שומן מועשר בתאי גזע, יועבר השומן שנשאב אל תוך יחידה שתוך פרק זמן של שעתיים תפריד בין תאי השומן לתאי הגזע.
את תאי הגזע נוסיף לשומן שנשאב (ושלא עבר הפרדה) ובכך למעשה נעלה את ריכוז תאי הגזע בשומן שנזריק חזרה לגוף במקום שנבחר.
 
מזה עשר שנים מבוצעות השתלות שומן למטרות אסתטיות ושחזוריות באזור הפנים, השדיים ואזורים אחרים הזקוקים לתיקון ועיצוב. הניסיון הרב שהצטבר בהשתלות השומן הוביל לשתי תובנות:
האחת - שהשתלת שומן גורמת לא רק לשיפור הנפח והצורה באזור בו היא מוזרקת, אלא שגם משפרת, משקמת ומתקנת את איכות הרקמה והעור שמסביבה
השנייה - שהשתלות שומן נספגות בחלקן מסיבות לא ברורות עדי כדי 70% מהנפח המושתל.מחקרים הראו שכאשר השומן המועשר בתאי גזע –כל השומן שהוזרק נקלט ונשאר במקום בו הושתל.