ניתוח השתלת שומן בפנים בא להצעיר את מראה הפנים על ידי השתלה של תאי שומן עצמי הנקצרים מאזור הירכיים, הבטן, העכוז, או הברכיים אל אזורים נבחרים כמו: מצח, ארובות העיניים, לחיים, סנטר, קו לסת, קפלים לצידי האף, גב האף והשפתיים. הצורך בהשתלת שומן בפנים נובע מאובדן נפח שהוא חלק מתהליך ההזדקנות, שבא לידי ביטוי גם ברפיון העור והשרירים. היא מהווה חלק שכיח מניתוח למתיחת פנים, בהתאם לצורך, רצון המטופל/ת והחלטת הרופא. תאי השומן המושתלים יכולים להוות תחליף טבעי לחומרי מילוי סינתטיים.
הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה במידת הקליטה של התאים המושתלים מהאזור התורם לאזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד וקבוע באזור בו הושתל. תאי השומן רגישים לטראומה מכנית ולהעברה ואין אפשרות לצפות מראש את מידת קליטתם באזור החדש.

facial fat1

תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל  מבוגרים\ות מעל גיל 60מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מאזור הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים. החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא קטן, באורך 2 מילימטרים. כמויות השומן הנשאבות מהאזורים התורמים אינן באות לפסל ולעצב אזורים אלה, אלא אם כן יוחלט גם על שאיבת שומן מכוונת לעיצובם. באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, בצקת, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. ככל שהשאיבה גדולה יותר כך גם תופעות לוואי אלו. במקרים נדירים הנפיחות באזורים התורמים יכולה להמשך חודשים ארוכים. אין צורך בחבישה מיוחדת באזורים התורמים. החתך/ים דרכם נשאב השומן בדרך כלל אנו נתפר על מנת לאפשר ניקוז טוב של הפרשות דמיות בומיים הראשונים והקטנת הנפיחות בהמשך.

הטיפול בשומן טרם ההשתלה

השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של 10-20 סמ"ק ומועבר באופן סטרילי לצנטריפוגה שמפרידה בין נוזלי הגוף וההרדמה המקומית לתאי השומן. לחילופין לא משתמשים בצנטריפוגה אלא מניחים לשומן לעמוד במזרק בו נשאב ולאפשר הפרדות של השומן מהנוזלים בכוח המשיכה. אז מנקזים את הנוזל ומזריקים את השומן. ההבדל בין השיטות הוא תכולת המים בשומן. 5% בראשון ו20% בשני.
בהתאם לאזורים המוזרקים תאי השומן מועברים למזרקים חד פעמיים בגדלים משתנים של 1-10 סמ"ק ומושתלים באזורים שנקבעו באמצעות צינורית דקיקה בקוטר של 1-3 מילימטר. השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

אזורים שכיחים להשתלת שומן

כאשר השתלת שומן מתבצעת באזורים כמו: לחיים, סנטר וגב האף, בהם קיימות עצמות ורקמות מוצקות, מושתל השומן בעומק הרקמה על מנת לעצב ולעבות אותה. קליטת השומן באזורים אלו היא גבוהה ביותר ועומדת על כ-70%
באזור הפנים בכ-10% יש צורך בהשתלה שנייה, בכ-8% יש צורך בהשתלה שלישית  ובכ-2% יש צורך בהשתלות נוספות. לא ניתן לצפות מראש את שכיחות קליטת תאי השומן, שכן תגובת המטופל/ת שונה מאחד/ת לשני/ה.   כמויות תאי השומן המושתלים בסנטימטרים מעוקבים משתנות מאזור לאזור וממטופל/ת אחד/ת לשני/ה. כמויות ממוצעות  לדוגמא הן: ארובות העיניים כ-4 סמ"ק; עפעפיים תחתונים – כ-3 סמ"ק; עצמות לחיים – כ-7 סמ"ק; קו לסת – כ-7 סמ"ק; גב האף – כ-3 סמק; שפה עליונה – כ-4 סמ"ק; שפה תחתונה – כ-5 סמ"ק; קפלים לצידי האף – כ-3 סמ"ק. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או חלקית ואורכו בין שעה לשעתיים, בהתאם להיקפו ומורכבותו. דפי הסבר/ מידע אלו דנים בנושא השתלת שומן בפנים בלבד.  לעיתים קרובות מבוצעות באותו ניתוח פעולות נוספות כמו: ניתוח מתיחת פנים, ניתוח עפעפיים עליונים ו/או תחתונים, הרמת גבות ומצח ושאיבת שומן בצוואר. דפי הסבר/מידע נפרדים הדנים בניתוחים אלו יינתנו במידת הצורך.
עישון מהווה הוריית נגד מלאה (אבסולוטית) לניתוח זה.

במילים אחרות, אסור לבצע ניתוח זה אצל מעשנות מאחר ואחוז קליטת השומן נמוך מאוד.
הפנים כשאר חלקי גוף האדם אינם סימטריים לפני הניתוח וגם לא יהיו כאלו לאחריו. חוסר הסימטריה בא לידי ביטוי בצורת הקמטים ועומקם ששונה מצד לצד,בגובה הגבות, בצניחת העפעפיים, במפתח העיניים, בנפיחות מתחת לעיניים, בצורת הלחיים, בקו הלסת וקמטי הצוואר.  הצלקות שדרכן מתבצע הניתוח הן בדרך כלל מזעריות ועדינות, מוסתרות ובלתי נראות. במקרים נדירים, יכולה להיווצר תפיחות של הצלקת/ות ויש צורך לתקן אותה/ן בניתוח נוסף. בכל מקרה הצלקות שנותרות אחרי ניתוח זה הן נקודתיות ואינן נעלמות. תקופת ההבשלה הביולוגית של הצלקות עשויה להימשך כשנה או יותר שבמהלכה תחול הבהרה, השטחה וריכוך של הצלקת בדרך כלל. לא ניתן לצפות מראש את תוצאות הניתוח, כפי שלא ניתן לצפות מראש כמה זמן יחזיקו מעמד. בהיות עור הפנים שונה ממטופל/ת למטופל/ת התגובה לניתוח, התוצאה וכמה זמן תישאר שונים ממטופל/ת למטופל/ת בלתי ניתנים לחיזוי ואינן בשליטת הרופא. יש לזכור שהשומן גדל כאשר משמינים ולהיפך. ניתן לחזור על הניתוח פעם או פעמים נוספות במהלך השנים, בהתאם לצורך ולרצון המטופל/ת.

facial fat2

הניתוח אינו בא לשנות אלא להצעיר ולרענן את מראה הפנים.
קמטים וקפלי עור נוצרים כתוצאה מהפעלת שרירי הפנים ומתהליך ההזדקנות. שני גורמים אלו לא משתנים בעקבות הניתוח ולפיכך תהליך ההזדקנות והיווצרות הקמטים וקפלי העור ימשיכו באותו קצב, אבל מנקודת מוצא חדשה.
כאשר קיימים נזקים בעור כתוצאה מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש או מסיבות אחרות, עשוי לעלות צורך בטיפול נוסף מסוג פילינג (בינוני או עמוק) באחת השיטות המקובלות לפני או אחרי הניתוח כהליך נפרד ונוסף. במצב של נזקי שמש יכולה להיווצר התרופפות מוקדמת כפי שצוין לעיל.
לאחר הניתוח להשתלת שומן, תאושפז/י לתקופה של מספר שעות ולא יותר מ-24 שעות ולאחר מכן תשוחרר/י לביתך ללא חבישה או נקזים.
משך תהליך ההחלמה בבית הוא כשבועיים-שלושה. השבוע הראשון שלאחר הניתוח מאופיין באי נוחות מרבית ולעיתים אף בכאבים. תופעות אלו נגרמות עקב שטפי דם שטחיים תת עוריים (סימנים כחולים) ונפיחות שיכולה להופיע בדרגות שונות באזור הניתוח.
על מנת למנוע או להקטין את התופעות האלו, מומלץ ליטול תרופה הומיאופתית כנגד נפיחות ביום הניתוח (Arnica Montana) ולהקפיד על הוראות הרופא והצוות המטפל.
במהלך ההחלמה תוזמן/י לביקורת במרפאה בהתאם לצורך. לאחר מכן תהיי/ה במעקב מרפאה לתקופה של מספר חודשים.
תוצאות הניתוח מתייצבות אחרי תקופה של שלושה חודשים לפחות.