ככלל, השדיים אינם סימטריים. א-סימטריה של השדיים היא הכלל ולא היוצא מן הכלל. 

אסימטריה של השדיים  מופיעה בדרגות חומרה שונות. כאשר השדיים שונים בגודלם ובצורתם ויש צורך בניתוח מתקן, חשוב לזכור שבשום מקרה לא ניתן להגיע לסימטריה מושלמת של השדיים.

קיימים פרמטרים שונים ורבים של א-סימטריה וביניהם: גודל השדיים, צורת השדיים, מיקום וגובה הפטמות והעטרות, קוטר הפטמות והעטרות, גובה הקפל התת-שדי ועומקו, רוחב בסיס השד וצורת בית החזה כולו.

לפיכך, בהתאם למורכבות הבעיה, צריכה להתקבל החלטה איזה ניתוח לבצע? האם לבצע את הניתוח בשד אחד או בשני השדיים?, או האם לבצע ניתוחים שונים בכל שד על מנת להגיע לתוצאה הרצויה?.

assymetry1

ההחלטה הראשונה שצריכה להתקבל היא: האם יש צורך להשתמש בשתלים בניתוח או שניתן לבצעו ללא שתלים כלל. כאשר יש צורך להשתמש בשתלים צריך להחליט על סוג השתל. 

 קיימת האפשרות לתקן הבדלים בגודל וצורת השדיים ע"י השתלת שומן עם או בלי שתל בהתאם למצבך ( ראי שד היברידי)  .עליך לזכור כי עלול להיות פער בין ציפיותיך לתוצאה הסופית שתתקבל, הפער יכול לנבוע מקשיים בהתאמה מוחלטת, וכן ייתכן שציפיותיך מלכתחילה היו לא מציאותיות.

 שדיים צינוריים-טובורוזיים

assymetry3

שדיים אלו מתאפיינים בבלוטות חלב לא מפותחות, הם לוקים במחסור ברקמת שד ונראיים כמו צינור.

השדיים בעלי מבנה צר ולכן נראים מרוחקים זה מזה, הקפל התת-שדי גבוה ולכן השד גם נראה נפול, לרוב קיימת בהם אסימטריה והפטמה רחבה מאד ובולטת.