ייעוץ

1. האם הייעוץ עולה כסף?

כן. 500 ש"ח, לתשלום ביום הביקור. (יעוץ רפואי לשיחזורי שד 1200 ש"ח).

2. אם אני עדיין לא בטוח לאחר הייעוץ? אני יכול לחזור?

אנו רוצים להיות בטוחים כי תקבל תשובות לכל שאלותיך לפני שתחליט לעבור את הניתוח. אם ברצונך לפגוש את ד"ר שפלן לאחר הייעוץ הראשון, תוכל לעשות כן ללא תוספת תשלום.

3. כמה עולה ניתוח הכרוך בהרדמה?

עלות הניתוח משתנה מאוד בהתאם לסוג הניתוח שאתם בוחרים. לאחר הייעוץ עם ד"ר שפלן תקבלו הצעת מחיר הכוללת את שכר המנתח, עלויות ביה"ח (אשפוז, שימוש בחדר ניתוח), עלויות אביזרים נלווים

הגדלת חזה

1. האם שתלי הסיליקון גורמים לסרטן?

חד משמעית לא. לאחר מחקרים רבים שנעשו בכל העולם, הוכח מעבר לכל צל של ספק כי הסיליקון אינו חומר מסרטן. הסיליקון הינו חומר שכיח המצוי בחול ים ובהרבה מרכיבים נוספים בטבע. ברפואה המודרנית משתמשים בפריטים שונים העשויים סיליקון בניתוחי לב, בניתוחים אורולוגים, ובניתוחים כירורגים אחרים. כיום יש אישור רשמי של משרד הבריאות הישראלי ומשרד הבריאות האמריקאי והאירופאי לבצע ניתוחי חזה בעזרת שתלי סיליקון.
לאחרונה, נמצא קשר נדיר בין שתלי סיליקון עם מעטפת מחוספסת ללימפומה מסוג Non Hodgkins.
התופעה נקראת ALCL (Anaplastic Large Cell Lymphoma) ואינה מופיעה בשתלים חלקים.
התופעה הנדירה מופיעה שנים רבות אחרי החדרת השתלים ובאה על ידי ביטוי בהצטברות נוזלים באחד השדיים ובהתנפחות השד. האבחנה מתבצעת בדיקור הנוזלים ובבדיקתם.
הטיפול בשלב זה הוא הוצאת השתל וכריתת הקופסית. ברוב המקרים אין צורך בטיפול נוסף.

2. האם אפשר לבצע ממוגרפיה בנוכחות השתל?

ניתן להתגבר בקלות על הפרעה זו ע"י דיווח לפני הבדיקה לרופא או טכנאי המבצע אותה שיש בשדייך שתלי סיליקון ואז הצילום נעשה ממספר זוויות באופן שניתן לפענח את הבדיקה ללא הפרעה משמעותית.
מה לגבי שתלים עם צ'יפ מגנטי?
לאחרונה הוכנסו לשימוש שתלים חדשים עם צ'יפ מגנטי שמאפשר לזהות את סוג השתל ללא בדיקה פולשנית ע"י בר- קוד חיצוני. צ'יפ זה עלול לגרום להפרעה בבדיקת MRI שעשויה להסתיר כ1.5 סנטימטר מרקמת השד. ניתן להתגבר על תופעה זו ע"י בדיקת אולטרסאונד מכוונת לאותו איזור.

3. האם השתלים מפריעים להריון?

בזמן ההיריון, בלוטת השד גדלה. השתל נמצא מאחורי הבלוטה ולכן אינו מפריע להתפתחות בלוטת השד בהריון. לאחר ההיריון ובזמן ההנקה השד מתמלא ולאחר סוף ההנקה השד חוזר בדר"כ למצבו הקודם. השתל אינו פוגם בצינורות החלב ואינו עובר לבלוטת השד, לכן אין כל מניעה להניק.

4. האם ניתן לצלול עם השתלים?

כן.

5. מה זה ALCL?

מדובר בתופעה נדירה של מחלה של מערכת הלימפה בתוך הקופסית סביב השתל. המחלה היא סוג של Non Hodgkins  לימפומה (Anaplastic Large Cell Lymphoma).
מחלה זו מופיעה בקופסית סביב השתל רק באופן נדיר אצל נשים עם שתלים מחוספסים. התופעה אינה מופיעה בנשים עם שתלים חלקים.
התסמין הראשוני הוא הצטברות נוזלים בתוך השד סביב השתל ולצורך אבחון התופעה הנדירה יש לשאוב את הנוזלים ולשלוח אותם לבדיקות מעבדה.
במקרים נדירים כאשר התוצאות הן חיוביות ל  ALCL
יש צורך להוציא את השתל ולכרות את הקופסית במלואה. ברוב המטופלות המאובחנות בשלב זה אין צורך בטיפולים נוספים.

הקטנת והרמת חזה

1. אחרי כמה זמן יש לחזור על ניתוח מתיחת פנים?

התשובה אינה חד משמעית. מתיחת העור והסרת העור העודף הינה זמנית, היות והעור ממשיך להזדקן עם השנים וצפויה נסיגה טבעית במשך הזמן.

2. עד כמה אפשר להקטין שדיים גדולים?

 הקטנת שדיים היא ניתוח שמטרתו להקטין את השד ולהסיר עודפי שומן ועור. ההקטנה נעשית בפרופורציה, בהתאם לגודל השד ההתחלתי, והגודל הסופי הרצוי. לא ניתן להקטין שד במידה מופרזת, היות ויש סיכון באספקת הדם לאזור.

3. האם במהלך ניתוח הקטנה גם מרימים את השדיים?

בכל ניתוח הקטנה יש גם הרמה, וההיפך. בניתוח הקטנה מקטינים ומעצבים את השד מחדש. הפטמה ממוקמת במקום שונה וגבוה יותר וקוטר הפטמה מעוצב על פי מידות קבועות.

4. כמה זמן אחרי לידה ניתן להקטין את השדיים?

כחצי שנה לאחר הלידה. רצוי לחכות שכל שינויי הלידה יחלפו.

5. האם אפשר להניק לאחר הניתוח?

ב-90% מהמקרים אי אפשר להניק לאחר הניתוח.

6. כמה זמן אחרי הניתוח נשארים עם נקזים?

בזמן הניתוח מוחדרים נקזים אל השד. מטרת הנקזים היא לנקז את ההפרשות מתוך השד. הנקזים מושארים בין יממה לארבעה ימים, כאשר לכל מטופלת החלמה אינדיבידואלית. מסירים את הנקזים כאשר נפח ההפרשות מאפשר לשד לתפקד ללא ניקוז חיצוני.

7. כמה זמן נשארות הצלקות?

בניתוח הקטנה יש צלקות סביב העטרה, מהעטרה עד הכפל התת-שדי ולעיתים צלקת שלישית לאורך הכפל התת-שדי. צלקת מטבעה איננה נעלמת כליל, אך יש לה תהליך ריפוי. בחודש הראשון היא בולטת ואדומה, ועם הזמן היא מתבהרת, מצטמצמת ומשתפרת. ריפוי הצלקת תלוי באיכות העור של כל מטופלת, לכן קצב החלמת הצלקת הוא אישי.

8. לאחר ניתוח הקטנה או הרמה, מתי החזה שלי יחזור להיות נפול?

לשאלה זו אין תשובה חד משמעית משום שנפילת השד לא תלויה במנתח או בניתוח. ניתוח הקטנה/הרמה מחזיר את השד לנקודת פתיחה זקופה ומורמת יותר, אך לאחר הניתוח השעון הביולוגי וכוח הכבידה ממשיכים לפעול. הניתוח לא עוצר את הזמן, לכן השד ימשיך את נטייתו עם השנים.

9. אני בעלת שד נפול ומרוקן לאחר מספר לידות איזה ניתוח מומלץ לי?

יש לבחון את השד ולהבין האם מדובר בריקון השד בלבד או גם בנפילה. אם השד התרוקן מהלידות וההנקות אפשר לבצע מילוי באמצעות שתלים אנטומיים. השתל האנטומי מאפשר מראה טבעי לרקמת שד דקה לאחר לידות והנקות. בנוסף, למקרים של שד מרוקן אני משתמש בדגם אנטומי מתקדם שנועד לשד מרוקן ומעט נפול. במידה והשד נפול ניתן לשלב ניתוח הרמה עם שתל.

10. האם ניתן לפתור בעיית א-סימטריה באמצעות הקטנה או הרמה?

 א-סימטריה היא תופעה בעלת מספר דרכי טיפול. יש לבדוק קודם מה סוג הא-סימטריה (התפתחותית, בעקבות הורמונים, לאחר הנקות וכו’) ולבחור מבין מספר ניתוחים: הרמה, הגדלה או הרמה+שתל. לכל שד יש צורך ניתוחי שונה ויש להתאים את ההליך הנכון עבור כל שד, ועבור כל סוג א-סימטריה.

11. מה יתרון ניתוח הרמה עם שתל?

ניתוח הרמה עם שתל מטפל בשתי בעיות במעמד ניתוח אחד: נפילה ומילוי השד המרוקן. לנשים בעלות חזה נפול ומרוקן ניתן להרים את השד ולהסיר עודפי עור, ולהוסיף שתל סיליקון למראה מלא של השד.

עפעפיים

1. האם ניתוח עפעפיים מרים ומותח את אזור העיניים?

יש להפריד בין ניתוחי העפעפיים השונים: עפעף עליון, עפעף תחתון או 2 זוגות העפעפיים. בכל מקרה מטרת הניתוח היא סילוק עודפי עור ורקמות שומן מאזור העפעף. זה אינו ניתוח הרמה ומתיחה אלא סילוק עור עודף. מובן שלאחר הניתוח העין נראית רעננה וצעירה יותר.
 

2. כמה זמן אשפוז דורש ניתוח עפעפיים?

ניתוח עפעפיים מתבצע בהרדמה מקומית וניתן להשתחרר הביתה כעבור מספר שעות. בבית אני מדריך את המטופלים להניח קומפרסים קרים ואריזות אפונה קפואה על האזור על מנת להקל על הכאב ולזרז את תהליך ההחלמה.

3. צריך להוציא את התפרים מאזור העיניים? האם זה כואב?

בניתוח עפעפיים התפרים אינם נמסים ויש להוציאם כעבור יומיים-שלושה. הוצאת התפרים איננה כואבת ונעשית בצורה מיומנת וזריזה.

הרמת גבות

1. מה ההבדל בין ניתוח הרמת גבות להרמת מצח?

אלה הם שני ניתוחים שונים, אך שניהם נועדו להסיר עור עודף ולמתוח את העור באזור המנותח. בניתוח הרמת גבות מרימים את צידי המצח, לכיוון הרקות. הצלקות במקרה זה הן שתי צלקות מעל הרקות. בניתוח הרמת מצח מרימים ומותחים את כל אזור המצח. הצלקת היא קשת לאורך כל המצח.

2. האם הצלקות בולטות בניתוחים אלה?

כמו בכל ניתוח הצלקת עוברת תהליך ריפוי. עם הזמן הצלקת מיטשטשת ומשתפרת. אני מעדיף למקם את הצלקת בקו השיער, וכך ניתן להסוות את הצלקות עם השיער. בכל מקרה לאחר מס’ שבועות קשה להבחין בצלקות.

3. האם ניתן לשלב בין ניתוח הרמת גבות לניתוח עפעפיים?

 כן. מניסיוני, שילוב בין הניתוחים הללו נותן מענה מקיף לאזור העיניים והגבות. לעיתים קרובות, כל האזור העליון של הפנים נראה עייף, וקשה לבחור באופציה אחת. במקרים כאלה טיפול באזור העיניים בשילוב עם הגבות / מצח יוצרים מראה רענן לחלק זה של הפנים.

אוזניים

1. כיצד מתבצע ניתוח אוזניים?

 מהלך הניתוח כרוך בעיצוב מחדש של הסחוס. בדרך כלל הפגם מתבטא בכך שחסר קיפול הסחוס המצוי באפרכסת האוזן הנורמאלית, או שהדופן האחורי של האפרכסת גבוה מדי. בזמן הניתוח מבצעים חתך מאחורי האפרכסת, מקום חבוי ולא נראה, ומוציאים את עודף הסחוס. לאחר מכן מעצבים את הקיפול ומשחזרים את הזווית הרצויה בין האפרכסת לגולגולת.

2. מאיזה גיל אפשר לעבור ניתוח אוזניים?

 ניתן לעבור את הניתוח בגיל צעיר, החל מגיל שש בערך. אין צורך לסבול מאוזניים בולטות ולחכות להתבגרות. אוזן מקופלת היא פגם אשר לא משתפר עם השנים, וניתן לתקנו בשלב מוקדם.

3. במה כרוכה ההחלמה?

לאחר הניתוח אזור האוזניים חבוש. החבישה סביב האוזניים נשארת כשבוע, ואחריה יש ללכת עם סרט (כמו של טניסאים) סביב האוזניים שבוע נוסף, ולהמשיך עוד שבוע רק בלילה.

אף

1. האם ניתן לשלב בין ניתוח אף רפואי עם ניתוח קוסמטי?

 אם יש צורך בשני הניתוחים רצוי מאד לשלב אותם לניתוח אחד, אם הדבר אינו ניתן יש לבצע תחילה את הניתוח הקוסמטי ורק אח"כ את החלק הרפואי. ניתוחי אף ותיקון מחיצה הם נפוצים ביותר, ועוזרים לנשימה קלה יותר. בבעיות מורכבות יותר (כמו קונכיות מוגדלות, נזלת אלרגית וכו’) אני נוהג לשלב מומחה אף אוזן גרון, לתוצאה אופטימאלית אסתטית כמו גם רפואית.

2. האם עיצוב או הרמה של האף משפיעים על הרמה של השפה העליונה?

לא. בניתוח אף מנתחים ומשפרים את האף בלבד, מבלי לשנות את שאר חלקי הפנים. במידה ומרימים או מקצרים את קצה האף מנתקים את השריר בין האף לשפה, כך שהשפה לא תתרומם. חשוב להבין שלאחר הניתוח השפה העליונה מרגישה רדומה ולעיתים מתנפחת אף היא. תופעה זו חולפת כשהנפיחות יורדת.

3. האם מומלצת הרדמה מקומית או מלאה בניתוח אף?

 ניתן לבצע הרדמה מלאה או מקומית בניתוח אף. עם זאת, אני ממליץ על הרדמה מלאה בניתוח זה. הרדמה מלאה המבוצעת בידי מומחה היא תהליך מבוקר ובטוח למטופל, ופחות טראומטי עבורו.

4. כעבור כמה זמן יורדים שטפי הדם והנפיחות באזור האף?

לאחר הניתוח ממוקם גבס על אזור האף, אשר מוסר כעבור שבוע. עם הסרת הגבס, נותרת נפיחות ולעיתים אף שטפי דם באזור האף ואזורים סמוכים לו. שטפי הדם בד"כ נעלמים כעבור שבועיים, אך הנפיחות יורדת בהדרגתיות על פני מספר חודשים. אני נוהג להסביר למטופלים שלי כי אומנם הנפיחות הראשונית יורדת לאחר חודש, אך האף ממשיך להתעצב עד שנה מיום הניתוח.

5. מתי מותר לקנח את האף?

כשהרגישות יורדת ניתן לקנח את האף, בדר"כ כ-5שבועות לאחר הניתוח.

7. האם לאחר מספר ניתוחי אף עדיין אפשר לעבור ניתוח תיקון נוסף?

לעיתים גם אחרי מספר ניתוחי אף התוצאה עדיין איננה משביעת רצון, או שישנן בעיות רפואיות המתבטאות בקשיי נשימה. ניתן לנסות ולשפר בעיות אלה על ידי ניתוח נוסף שיבוצע בידיים מהימנות. חשוב לזכור שזהו ניתוח מורכב וההחלמה לעיתים בלתי צפויה.

6. עברתי ניתוח אף ועכשיו אני נושמת פחות טוב. האם זה הגיוני ומה אפשר לעשות?

כדי לנשום באופן תקין חשוב לשמור על מחיצה ישרה וגם על יציבות צידי האף. אם הצדדים חלשים באופן טבעי, או נחלשו בעקבות הניתוח מעבר האוויר יכול להיות חסום, למרות שהמחיצה ישרה. ניתן לתקן את צידי האף החלשים בניתוח תיקון על ידי השתלת סחוסים וקיבועם, ובנוסף ליישר את המחיצה העקומה. שני אלמנטים אלה אמורים להקל על הנשימה.

8. כיצד מתקנים אסתטית אף שהקטינו אותו יותר מדי לאחר ניתוח?

ניתוח חוזר לאף לאחר שהוקטן יתר על המידה הוא עבודה מורכבת של בנייה ושחזור. יש להשתיל ולבנות מוקדים מסויימים באף על ידי סחוסים ביולוגיים הנלקחים מהמטופל עצמו. אני מעדיף להשתמש בחומרים טבעיים ולא בשתלים מלאכותיים כמו סיליקון היות והם לרוב לא מעניקים תוצאות משביעות רצון, ונוטים להזדהם. את הסחוסים לוקחים בזמן הניתוח מתוך מערות האף, אפרכסות האוזניים או במקרים נדירים מאזור הצלעות.

מתיחת בטן

1. האם ניתן לאחד צלקת מניתוח קיסרי עם הצלקת של ניתוח מתיחת בטן?

לעיתים קרובות, אני נתקל בשיפולי עור מיותר לאחר ניתוחים קיסריים. ניתן לעבור ניתוח למתיחת בטן לסילוק עודפי העור, עודפי השומן ולחיזוק דופן הבטן. צלקת של ניתוח מתיחת בטן ארוכה יותר מצלקת של ניתוח קיסרי, לכן ניתן לנסות לשלב בין השתיים אך הצלקת תתארך ותהיה מובחנת יותר.

2. במתיחת הבטן, האם כל סימני המתיחה נעלמים?

ניתוח מתיחת הבטן אומנם מסלק עודפי עור, אך הוא אינו חולש על כל אזור הבטן. הניתוח מסיר עור עודף מהטבור ומטה. על פי עיקרון זה סימני המתיחה (או כל צלקת אחרת) הממוקמים באזור זה ייעלמו כליל, ואילו סימנים מעל הטבור יישארו, אך ימתחו כלפי מטה ויהיה להם מיקום חדש, נמוך יותר.

3. יש לי בטן נפוחה ועודפי שומן. האם ניתן לשלב שאיבת שומן עם מתיחת הבטן?

אני מבין את השאיפה לרזות ולהתחטב באמצעות ניתוח מתיחת בטן. ניתן לשלב שאיבת שומן מאזור הבטן תוך כדי ניתוח, אך חשוב להבין שהניתוח אינו תחליף לדיאטה, תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית. מטרת הניתוח היא להסיר עודפי עור ושומן. אם את סובלת מעודף משקל, נסי להגיע למשקל אופטימאלי, וכך תוצאות הניתוח יהיו טובות יותר.

4. האם מיד לאחר הניתוח אראה שינוי בבטן?

לאחר כל ניתוח יש תקופת החלמה, בה הגוף מתאושש מהתהליך שעבר. לאחר ניתוח מתיחת בטן הבטן נפוחה, מלאה נוזלים ובצקתית. אזור הבטן עשוי להתנפח אף מעבר למימדים הרגילים שלך. אך אל דאגה, צריך להיות סבלנית והנפיחות יורדת באופן הדרגתי תוך כמה חודשים.

שאיבת שומן

1. האם ניתן להשמין שוב באזור השאיבה לאחר הניתוח?

במקום בו הוסרו תאי השומן אי אפשר להשמין שוב כי לא יתפתחו בו תאי שומן חדשים, שאיבת שומן הנו הליך רפואי שמטרתו צמצום היקפים על ידי הרחקת ריכוזי שומן באזורים שונים בגוף. שאיבת שומן אינה תחליף לתזונה נכונה או הפחתה במשקל. הניתוח יסיר/יצמצם את ריכוזי השומן הבעייתיים אך לאחר הניתוח תפקידך לשמור על משקל מאוזן. במידה ותעלי במשקל לאחר הניתוח השומן יתפזר שוב במקומות שונים בגוף. הניתוח אינו גורם לשומן להתרכז באזור שונה.

3. האם ניתן לשאוב שומן מכל אזור בגוף?

ניתוח שאיבת שומן צריך להיות מותאם לכל מטופל באופן אישי, בהתאם למבנה הגוף, איכות העור וכמות מקסימאלית הניתנת לשאיבה. ישנם אזורים בגוף (כמו ירכיים חיצוניות) שתוצאות הניתוח בדרך כלל מוצלחות יותר מאזורים אחרים. יש אזורים שאומנם אפשר לשאוב מהם שומן, אך התוצאות האסתטיות עשויות להיות לא משביעות רצון. לכן, לאחר בדיקה רפואית, אני מסביר למטופל אילו אזורים אני ממליץ לשאוב ואילו לא.

2. האם נשארות צלקות לאחר שאיבת שומן?

במהלך הניתוח נעשה חתך זעיר באורך של עד 3 מ"מ, דרכו מתבצעת שאיבת השומן. בזמן ההחלמה חתכים אלה מפרישים נוזלים והפרשה דמית. עם הזמן, פתחים אלה נסגרים ומיטשטשים.

4. האם אני נשארת חבושה לאחר ניתוח שאיבת שומן?

בתום הניתוח מלבישים לך בחדר הניתוח חבישה חגורה אלסטית המותאמת לאזור השאיבה, ומלווה אותך בחודש הראשון. אם עברת שאיבה באזור הירכיים או הרגליים תלבשי מעין טייץ צמוד, אם השאיבה התבצעה באזור הבטן תחגרי חגורת בטן אלסטית, דמוית מחוך. יתכן ותתבקשי להישאר עם החגורה לתקופה ארוכה יותר מחודש, תלוי בקצב ההחלמה האישי שלך.

שפתיים וקמטים

1. אילו חומרי מילוי לשפתיים ולקמטי הבעה קיימים היום?

קיים מגוון רחב של חומרי מילוי היום, אני מעדיף להשתמש עם החומרים המובילים והמתקדמים בהסתמך על ניסיוני, התוצאות ושביעות הרצון של המטופלים/ות. חומרי המילוי מתחלקים לחומרים נספגים ובלתי נספגים (כמו סיליקון). איני משתמש ולא השתמשתי בחומרים קבועים כגון סיליקון וכמובן שאיני ממליץ עליהם.
בתהליך הייעוץ יותאם לך החומר הטוב והמתאים ביותר עבורך.
בשפתיים אני נוהג להזריק חומצה היאלורונית רכה במיוחד.
החומצה ההיאלורונית נוטה להישאר ברקמות זמן רב יותר ממה שחשבו בעבר. ריכוז החומצה ועומק הזרקתה כמו גם נתונים אינדיבידואלים של כל מטופל ומטופלת - משפיעים על משך הישרדות החומצה ברקמות.

2. האם ניתן להזריק חומר מילוי לכל קמט שמפריע לי?

טכנית ניתן להזריק לכל קמט, אך לא בהכרח יראו תוצאות או שיפור. לכן, חשוב לאתר את הקמטים שמילוי באמצעות הזרקה אכן ישפר ויטשטש אותם. קמטים זעירים ועדינים אינם מומלצים למילוי, ולעיתים מומלץ לעשות פילינג כדי לשפרם. אזור מוצלח למילוי הוא אזור קמטי ההבעה, בין האף לצידי הפה.

3. כשמעבים שפתיים, האם יש תחושה שונה למגע בשפתיים?

תהליך עיבוי השפתיים הוא הדרגתי ומתבצע באמצעות חומרי מילוי שונים. סוג החומר ואורך התהליך נקבע תוך התחשבות בהעדפותייך ומותאם למבנה השפה שלך. לאחר הנפיחות הראשונית השפה חוזרת לתחושה רגילה וניתן לחזור לפעילות רגילה. כאשר מזריקים סיליקון לעיבוי השפה יש סיכון להיווצרות גושים. במקרה כזה את עשויה להרגיש אותם במגע בשפתיים.

4. במה שונה בוטוקס מכל חומרי המילוי האחרים?

בוטוקס הוא השם העממי לרעלן בוטוליניום המוזרק בכמויות קטנות מאוד לשריר המתאים. שרירי ההבעה בפנים יכולים לגרום להופעת קמטים במצח, בין הגבות ובצידי העיניים. הזרקת בוטוקס תביא להחלשה או שיתוק אותו שריר. התוצאה המתקבלת היא הרפית השריר ושיפור משמעותי בקמטים שנוצרו כתוצאה מפעולתו.

מתיחת פנים

1. אחרי כמה זמן יש לחזור על ניתוח מתיחת פנים?

3. האם חובה להפסיק לעשן לפני ניתוח למתיחת פנים?

 כן, חובה. אין לעשן שבועיים לפני הניתוח וכעשרה ימים אחריו. בניתוח זה יש צורך באספקת דם עשירה לאזור שנותח, הניקוטין מפריע לחימצון הדם ומעלה את הסבירות לנמק בעור הפנים.

2. האם התפרים נראים לעין וכמה זמן עד שייעלמו?

 אני ממליץ למקם את התפרים בקו השיער הראשון (למרות שקיימת אופציה לתפרים בתוך השיער) ולכן אינם גלויים ובולטים לעין. ניתן להסתירם עם השיער ובד"כ כעבור מספר חודשים הם יטושטשו לגוון העור.

4. מתי אוכל לחזור לעבודה?

הנפיחות העיקרית היא ביומיים שלושה לאחר הניתוח, ניתן יהיה לצאת מהבית כבר אחרי שבוע . יתכן ויהיו עדיין שטפי דם. לקבלת המראה המושלם רצוי לחכות חודשיים.

5. האם ישנם תחליפים לניתוח מתיחת פנים?

ישנן מספר שיטות להעלמת קמטים ורענון העור כגון הזרקות למיניהן, טיפולי לייזר להסרת שכבת העור או פילינג, אך לא ניתן יהיה להסיר עודפי עור שצנח ולחדד את קו הלסת מבלי לבצע פעולה כירורגית.

6. מהי מיני-מתיחת פנים?

 בניתוח זה מטופל רק אזור הפנים ללא הצוואר. הניתוח מיועד לנשים שעדיין אינן זקוקות למתיחה המלאה, שיש להן רק נפילת עור התחלתית בצידי הפה.

8. מה ההבדל בין פילינג למתיחת פנים?

ניתוח מתיחת פנים הוא תהליך כירורגי שמטרתו לסלק עודפי עור. פילינג הוא שם כולל למספר שיטות שמטרתן קילוף העור וסילוק כתמים וקמטים עדינים. הפרוצדורות של המתיחה והקילוף אינן מחליפות זו את זו. במרכז הרפואי שלנו ניתן לבצע את הפילינג לפני, אחרי או בזמן ניתוח מתיחת פנים. התזמון משתנה בין אדם לאדם בהתאם לרצונו ולאחר הערכת עור הפנים שלו.

7. האם מתיחת פנים משפרת פיגמנטציה וכתמי שמש?

לא. מטרת ניתוח מתיחת פנים הוא סילוק עודפי עור, שיפור נפילת עור הפנים ומתיחתו. כתוצאה מפעולה זו העור נראה מתוח וצעיר יותר, וקמטים משמעותיים משתפרים. הניתוח אינו משפר או משפיע על כתמי שמש, פיגמנטציה או כל נגע עור אחר. כדי לשפר את מרקם הפנים אני נוהג לשלב פילינג שיותאם לנתונים האישיים שלך.

שחזור שד

1. אני אחרי שחזור דו צדדי והחלפת שתליםלשתלי סיליקון אנטומיים. התוצאה נוראית. יתכן ששתל אחד הסתובב וכך הצורה והגודל שונים. בנוסף אחד נמוך יותר השני.

תשובה:קשה לומר מה צריך או ניתן לעשות במצב זה מבלי לראות או לבדוק אותך. על פניו, אםהבעיה נובעת אך ורק מסיבובו של השתל, ניתן בקלות רבה לתקנה. מציע שתקבלי חוות דעת נוספת ממנתח פלאסטי אחר בעל ניסיון רב בשחזור שדיים. קיימים מספר רופאים מצוינים בישראל שיוכלו, אם צריך, לעזור בעניינך. אשמח לשמוע ממך כיצד התקדמת ומהם הפתרונות שהוצעו לך.

2. שחזור דו צדדי

קשה לומר מה צריך או ניתן לעשות במצב זה מבלי לראות או לבדוק אותך. על פניו, אםהבעיה נובעת אך ורק מסיבובו של השתל, ניתן בקלות רבה לתקנה. מציע שתקבלי חוות דעת נוספת ממנתח פלאסטי אחר בעל ניסיון רב בשחזור שדיים. קיימים מספר רופאים מצוינים בישראל שיוכלו, אם צריך, לעזור בעניינך. אשמח לשמוע ממך כיצד התקדמת ומהם הפתרונות שהוצעו לך.

3. שאלתי בנושא הצד השלם שנשאר גדול מאד, יחסית לאחיו שהיה קטן ממנו גם לפני הפגיעה בו.

ניתוח כזה, לתיקון א-סימטרייה בגודל השדיים, הוא ניתוח שכיח ביותר, שבו למעשה מתבצעת הקטנה והרמה של השד השני. בידיים מנוסות, גם כשמבוצע ניתוח כזה באופן דו-צדדי,מדובר בפעולה כירורגית שכיחה מאוד ולא מורכבת במיוחד. החתכים הניתוחיים נמצאים בהיקף הפטמה והעטרה ובקו ישר אל הקפל התת-שדי (מתחת לשד). לעתים יש גם חיתוך בתוך הקפל עצמו. ההחלמה מניתוח כזה, בהיעדר סיבוכים, היא קצרה וקלה, שכיחות הסיבוכים נמוכה וסבירות ההצלחה היא גבוהה. נשמח להעביר לך במייל טופס מידע והסבר על ניתוחהקטנת שדיים רגיל, וממנו תוכלי להקיש על ניתוח חד-צדדי. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית קצרה ושטחית (כשעה), ללא אשפוז ועלויות הניתוח מכוסות ברוב המקרים באופן חלקיאו מלא ע"י קופת החולים או הביטוח המשלים. בהיעדר כיסוי ביטוחי, טווח עלויות ניתוח כזה יכולות לנוע בין 10,000 ל- 15,000 ש"ח, בהתאם למורכבותו. בהצלחה.

4. שבת שלום ד"ר שפלן הנכבד

א-סימטרייה בשדיים היא הכלל ולא היוצא מהכלל. כמי שבודק עשרות רבות של שדיים מדישבוע, אני מופתע כאשר באופן בלתי צפוי אני מזהה אישה ששדיה סימטריים לחלוטין.א-סימטרייה יכולה להיות מולדת, נרכשת, או התפתחותית. א-סימטרייה הנוצרת או מוחמרת כתוצאה מניתוחים כמו למפקטומי ואחרים, ניתנת לתיקון במידת הצורך באמצעים ניתוחייםשונים. דווקא משום שהשד שבו בוצעה כריתה חלקית גם הוקרן, נכון יותר להקטין את השד השני לממדיו ולא להגדיל אותו באמצעות משתל סיליקון. מעבר לכך, א-סימטרייהבמיקום הפטמה והעטרה, או בקוטר העטרה, ניתנת לתיקון גם מבלי לשנות את נפח השדהקטן. א-סימטרייה היא בעיה שכיחה מאוד, מגוונת מאוד ושונה במורכבותה מאישה אחת לרעותה. לעיתים, מציקה א-סימטרייה מינורית נפשית מעל ומעבר לבעיה הפיסית, כפישלעיתים ההפרעה מגבילה לחומרת הבעיה. בכל מקרה, ניתוחים לתיקון א-סימטרייה, מכ לסוג שהוא, הם שכיחים ביותר וקיימות טכניקות רבות ומגוונות ויעילות לתיקוןהמצב. בסוף שבוע זה יערך כנס בין-לאומי באילת, שבו יידונו, בין היתר, נושאים כמותיקון א-סימטריות של השדיים. אני מניח שיוצגו דברים חדשים ומעניינים, גם בנושאי כריתה ושחזור שד. אשמח לעדכן אתכן בתכני הכנס.

5. האם קיימים סיכונים נוספים בניתוח לתקון א-סימטרייה שנוצרה מלמפקטומי לנשים הסובלות מגרורות בעצמות?

 אם אין התנגדות לביצוע הניתוח מצד האונקולוג/ית, סיכוני הניתוח אינם גבוהים יותר אצלנשים הסובלות מגרורות בעצמות.

6. שלום לד"ר שפלן

ראי תשובתי מקודם בנושא הקטנת השד הגדול. מדובר אמנם בניתוח, אבל בכזה שאינו מסובך וניתן לבצעו ללא אשפוז, עם החלמה יחסית קצרה ופשוטה. שאלתך השנייה בנושא כריתה מונעת ושחזור מיידי, היא מורכבת יותר. אם אני מבין היטב, מטרת הניתוח שללמפקטומי, הקרנות וכימו, ולא כריתה מלאה, נעשתה בניסיון לשמר את השד בהנחה שצורת טיפול זו תישא סיכויי הבראה שאינם שונים מכריתה מלאה. אם הטיפול אמנם השיג אתמטרתו, גם ברמה האסתטית, כדאי לבחון את רצונך לכרות את השד שכבר טופל. יש הגיוןבצורת טיפול כזו, אם רמת הסיכון בשד זה היא גבוהה מהמקובל או אם התוצאה האסתטיתאינה טובה. ממליץ לקבל חוות-דעת מהאונקולוג/ית המטפל/ת.

7. לד'ר שפלן, תודה על תרומתך לפורום שלנו. ברשותך, מספר שאלות:

שחזור שד אחרי כריתה, לעולם מתקבל בהסכמת וברכת הדרך מהאונקולוג המטפל. רוב המטופלות, ככולן, מופנות אלי ע"י האונקולוג המטפל. כידוע לך היטב, אין עדות מדעית ששחזור,מכל סוג שהוא, יפריע, יעכב, יסתיר או יקשה על אבחון חזרה מקומית של המחלה.יותר מכך, במידה שמתגלה חזרה מקומית של המחלה, נוכחות שחזור אינה מקטינה את אפשרויות הטיפול בה, משבשת את יעילות הטיפול או משנה את הפרוגנוזה. תוחלת החיים שלנשים שעברו שחזור שד מוצלח אחרי כריתה, אינה שונה מנשים שלא שוחזרו. איכות חייהן שלנשים שעברו שחזור בהצלחה משופרת. נשים שעברו שחזור שד ואצלן נתגלתה חזרה מקומית של המחלה, לא אובחנו בשלב מאוחר יותר או מתקדם יותר בגין העובדה שהיה אצלן שחזור. לא הייתי ממליץ לנתח נשים שמצבן הרפואי אינו מאפשר ביצוע הניתוח בהרדמה כללית או נשים שרמת ציפיותיהן אינה עומדת בקנה אחד עם יכולתו שלהמנתח. תודה על שאלותיך.

8. עברתי למפקטומי + סדרת הקרנות על השד. אם חלילה יתגלה שוב סרטן באותו השד ותידרשכריתה – האם ישנה אפשרות לשחזר?

אין אמת בהנחה שאי אפשר לשחזר לאחר שעוברים הקרנות. נכון שיש להתחשב בעובדה זו ולהתאים את אופי השחזור לאופי הרקמות המוקרנות. צריך לזכור שבשיטות הקרנה חדישות, נזקי הקרינה בעור כמעט אינם ניכרים ואפשרויות השחזור הן רבות ומגוונות על אף הטיפול. לפיכך, דיה לצרה בשעתה ואיני מציע לך לדאוג עכשיו לגבי האפשרות של חזרהמקומית, כריתה ושחזור.

9. שלום לד"ר שפלן,אני נשאית של BRCA1. עברתי הסרה חלקית, כימווהקרנות.

אני מסכים עם הצעת האונקולוג המטפל על כריתה מלאה ושחזור, כי הגושים מקשים על בדיקתה שד וזיהוי, חס וחלילה, של חזרה מקומית של המחלה. עצם העובדה שהוקרנת, אינה בפניעצמה מונעת שחזור באמצעות שתלים. הכל תלוי במצב העור והרקמות הרכות על דופן ביתהחזה. במידה וניתן לבצע כריתה שתשמר את רוב מעטפת העור של השד, ובמידה ולאקיימים על פני המעטפת סימנים קליניים לנזקי קרינה, אפשר לשחזר את השד ע"י משתלאנטומי מתנפח, שמחדירים מתחת לשריר החזה הגדול. במצב שבו קיימים נזקי קרינה קשים, כמו פיגמנטציה, קשיון, וחסר ניכר שלמעטפת רקמות רכות, נוצר הצורך להוסיף רקמות נוספות לאזור השחזור. במקרים כאלו, אפשר להשתמש בטכניקה המייבאת עור ושריר מהגב בתוספת שתל, או בשיטה שבה משיקים רקמות עור ושומן מהבטן התחתונה, מעבירים אותם לדופן בית החזה ומעצבים מהן שד חדש.

10. בשעתו התפרסמו כתבות אודות הקשר שבין כירורגים לפלסטיקאים בהסרת שד מלאה ושחזור מיידי.

בעולם האקדמי קיים קונצנסוס לגבי שחזור שד אחרי סרטן שד ולגבי עיתויו. ההחלטה אם לבצע שחזור ומתי, צריכה להתקבל בדיון ובהסכמה בין האישה, הרופא האונקולוג, הרופאהמנתח והמנתח הפלאסטי. ישנן נשים שתסרבנה לעבור כריתה, אלא אם כן יבוצע שחזור בו-זמני. חלקו של השד בתדמית גופן של נשים אלו הוא כה עיקרי ומרכזי, שעצם המחשבה שתאלצנה לחיות ללא שד, אפילו באופן זמני, קשה להן מנשוא. אצל נשים כאלו, ראוילבצע כריתה ושחזור מיידי. יתרון גישה זו, מעבר להיבט הפסיכולוגי, שניתן בדרך-כלל לחסוך ניתוח אחד בפרויקט השחזור, המורכב לעתים קרובות בסדרה של שניים-שלושה ניתוחים או יותר. יתרון נוסף הוא שהמנתח הפלסטי שותף לתכנון הכריתה ולכן ניתן לבצע כריתה משמרת עור ולפיכן גם שחזור מוצלח יותר. חסרון הגישה נובע מהעובדה שמדובר בניתוח מורכב בהרבה מניתוח כריתה בלבד או מניתוח שחזור נפרד. לפיכך, יכולה להיות שכיחות סיבוכים גבוהה יותר בניתוח זה. סיבוכים מכל סוג שהוא הם חלק משגרת חייו ויומו שלכל מנתח. ככל שהניתוח מורכב ומסובך יותר, כך עולה שכיחות הסיבוכים ועם כל זאת מדובר בהסתברות יחסית נמוכה שבמאזן הכללי מצדיקה את ביצוע הניתוח. בכלל, אין שכיחות גבוהה יותר של זיהומים בניתוח שחזור מיידי לעומת שחזור מאוחר. קיימת אי הסכמהבין הרופאים השונים בנושא שחזור מיידי אצל נשים שיקבלו קרינה לאחריו. קיימות שתי אסכולות בעניין זה ושתיהן הגיוניות. האסכולה הראשונה תומכת בביצוע שחזור מיידי אצלנשים שאמורות לקבל טיפול קרינתי לאחר מכן, שכן סיכויי ההצלחה ושביעות הרצון כאשראופן השחזור מתוכנן היטב, הם גבוהים. עם זאת, ברור שקרינה אחרי שחזור תגרוםלהצטלקות והתקשות ברקמות הרכות ובאזור המישתל ועשויי לכן לגרוע מהתוצאה האסתטית.מאותה סיבה בדיוק סוברת הגרסה האחרת שרצוי להמתין כשלושה חודשים לאחר סיום הטיפול הקרינתי בטרם ביצוע השחזור. נוכחות השחזור לא פוגעת או משנה את יעילות הטיפול הקרינתי. קל יותר להעביר ביקורת על הרופאים העוסקים בעבודה הקשה של שחזור שד אחרי כריתה, מאשר לבצע שחזורים כאלו. כמו בכל ניתוח אחר, יכולים להיות סיבוכים ואי הצלחות גם בשחזורי-שד. שחזורי-שד, כמעט ואף פעם לא מסתיימים בניתוח אחד. מדוברבפרויקט המכיל בתוכו שלושה ניתוחים או יותר, אך ברוב המקרים, משיג את מטרתו, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה תפקודית, ומשפר משמעותית את איכות חייהן של נשים שבחרולעבור אותו ועשו כך בהצלחה.

11. ד"ר שפלן שלום,1. אני שוקלת לעבור ניתוח לשחזור שד במרפאתך בקרוב, ודואגת מהחיידק. האם אירעו תקלות בבנות נוספות, מעבר לקבוצת הבנות (עליהן כבר ידוע) שנותחו בנובמבר 2003 ?

תודה על ההזדמנות לענות על שאלתך החשובה. לאחר שזוהה המקור לזיהום ומוגר, בדצמבר 2003, נותחו במרכז רפואי "עתידים" למעלה מ- 1400 נשים בניתוחים עם שתלים (שחזורי-שד, הגדלת שדיים ותיקוני א-סימטרייה). מתוכן, כ- 40% נותחו על-ידי. באף אחדמ המקרים שניתחתי לא הייתה עדות לזיהום, כפי שקרה בעבר. במרכז הרפואי "עתידים" בו אני מנתח, מבוצעים למעלה מ- 3000 ניתוחים פלסטיים בכל שנה והוא המרכז הגדול ביותר מסוגו לניתוחי שדיים. בעיית החיידק, לאחר שהושקעו משאבים עצומים בפתרונה, הגיעה לסיומה לפני למעלה משנה. כל הנשים שנפגעו באותה תקופה ונמצאות בטיפולי, הבריאו לחלוטין וחלקן נמצאות בתהליך של השתלה מחודשת. למרות שהבעיה לא נבעה מנוהלים או ציוד לא תקינים במרכז הרפואי, הלקחים שנלמדו והחידושים שיושמו במערכות המים והאווירשל המרכז, הופכים אותו למקום הבטוח ביותר והמתקדם ביותר בישראל. גם בתקופת התפרצות הזיהום, שכאמור הסתיימה למעלה משנה, הייתה שכיחות הזיהומים נמוכה משמעותית משכיחות זיהומים בבתי חולים אחרים. לא היו מקרים בהם היה זיהום מאותו סוג בנשים בכלסוגי הניתוחים האחרים שבהם לא הוחדר שתל, וכאמור גם בנשים עם שתלים לא חזרה התופעה על עצמה.

12. כמה זמן אורכות ההתאוששות וההחלמה של שחזור מיידי לאחר הסרת השד?

ההתאוששות לאחר שחזור מיידי נגזרת מאופי הכריתה, גודל השד וסוג השחזור שנבחר. בשד בגודל ממוצע, בכריתה משמרת עור ובשחזור ע"י משתל, כולל התאמת הצד השני בהתאם לצורך, תימשך ההתאוששות בין שבוע ל- 3 שבועות, בהיעדר סיבוכים. התאוששות אינה אומרת שכיבה במיטה. נהפוך הוא, יש להתהלך כמה שאפשר,להימנע משכיבה ככל האפשר ולחזור בהדרגה לכל פעילות, למעט ספורט אתגרי שיש להימנע ממנו למשל חודש ימים לפחות.

13. הומלץ לי לעבור שחזור-שד בשיטה של השתלת תותב סיליקון (עם מילוי של מים).

שד משוחזר ע"י מישתל מכל סוג שהוא, לעולם אינו רך כמו שד טבעי. שתלי סיליקון ג'לנותנים תחושה טבעית יותר משתלי מי-מלח ולכן השימוש בהם הוא נרחב יותר בהגדלות שדיים. בשחזורי-שד משתמשים בד"כ בשתלים אנטומיים המכילים 60% של מי מלח ו- 70% שלסיליקון ג'ל. נמצא הג'ל במעטפת החיצוניתו לפיכך משווה תחושה טבעית יותר לשד המשוחזר. המעטפת הפנימית מכילה מי-מלח, ניתן לנפח אותה מבעד לשסתום הנמצא מתחת לעור וע"י כך לשנות את נפח השד המשוחזר ו/אולמתוח את מעטפת העור במידת הצורך. לעתים, מסיבות שאינן ברורות די צורכן, נוצרתתגובה לשתל ("דחייה"), הנקראת התקשות או הצטלקות קופסתית. ניתן להתמודד עם תופעה זו ע"י ניפוח השתל ומתיחת הקופסית. לעתים, עולה הצורך בניתוח נוסף על-מנת לטפל בבעיה. תופעה זו יכולה להיות שכיחה יותר בנשים מוקרנות.

14. לפני כשנה עברתי הסרה מלאה של השד + שחזור מיידי עם שתל מי מלח.

אם שתל מי המלח שהושתל בשחזור הוא שתל קבוע, התוצאה טובה, נוחה וסימטרית, אין כלצורך להחליפו. אם, לעומת זאת, התוצאה האסתטית פחות טובה, התחושה פחות טבעית או ניתן להרגיש קפלים וקמטים על פני השתל, כדאי להחליפו לאחד השתלים החדישים, הנמצאים בשימוש לעניין זה. ניתוח להחלפת השתל הוא ניתוח לכל דבר, אף על פי שבד"כ ניתן לבצע ובהרדמה מקומית, ללא אשפוז ובשכיחות נמוכה מאוד של סיבוכים. הסיבוכים לאחר ניתוח זהאינם שונים מאלו שלאחר ניתוח להגדלת שדיים. ההחלמה מניתוח זה אמורה להימשךלא למעלה מ- 48 שעות. במידה וניתן לשפר התוצאה באופן משמעותי ע"י החלפת משתל, מומלץ לעשות כן. מצד שני, אלא אם כן קיים דלף, קרע או בלאי של השתל, אין צורך רפואי להחליפו. האמירה שיש צורך להחליף שתלים אחת ל- 10 שנים, אינה מבוססת. רוב הנשים שבגופן הושתלו שתלים, מכל סיבה שהיא, אינן מחליפות אותם. הצורך להחליף שתל יכול לנבוע מבלאי, קרע או דלף (כ- 3% מהמקרים), או בגלל אסטטיקה ירודה.

15. הבנתי שישנם שני סוגי שיטות לשחזור שד מרקמות עצמוניות דרך הבטן:

שחזור שד מהבטן הינו שחזור עצמוני, כלומר, ע"י רקמות הגוף עצמן, ללא כל שתל. ישנןשתי דרכים לביצוע הניתוח. הראשונה משיקה עור, שומן ושריר מהבטן התחתונה אל דופן בית החזה תוך הקרבת (חיתוך) אחד משרירי הבטן הארוכים. בטכניקה השנייה, מנתקים את השומן והעור מהבטן התחתונה ומבודדים אותם על שני כלי דם קטנים (עורק ווריד) ומחברים אותם מחדש מתחת למיקרוסקופ אל דופן בית החזה, שם מעצבים מהם שד חדש. גירסה משופרת זומשמרת את שרירי דופן הבטן ואינה פוגעת בהם בכלל. מדובר, אבל, בניתוח מורכב יותר,שבגירסתו הראשונה אורך כ- 3 שעות ובשנייה - כ-7 שעות. צורת שחזור זו מתאימה לנשיםשאצלן בוצעה כריתה רדיקאלית עם או בלי תוספת של טיפול קרינתי, המחייבת הבאת רקמות חדשות עם אספקת דם עצמאית אל דופן בית החזה. לעיתים בוחרים בשיטת שחזור זו כאשר לאניתן לשחזר את השד בשום דרך אחרת או כאשר שחזור השד בשיטות פשוטות יותר - נכשל.

16. מה עושים במקרה של התקשות השד המשוחזר?

התקשות נגרמת בדרך-כלל בגלל חסר רקמות רכות, דקיקותן או איכות נמוכה שנגרמה ע"יהקרנות. לעיתים רחוקות יותר, נגרמת התקשות כתוצאה מזיהום ברמה נמוכה או איכות נמוכהשל השתל. התקשות יכולה להופיע בכל עת ובדרך כלל ניתנת לטיפול באמצעים שמרניים אוע"י ניתוח נוסף.

17. ברצוני לעבור שחזור שד לאחר שעברתי כריתה לפני כשנה, ללא הקרנות .

 ההחלטה אם לבצע שחזור מהגב + שתל, או שחזור עם שתל בלבד נקבעת לאחר בדיקה ובהתאםלמצב הרקמות הרכות על דופן בית החזה. בהיעדר מספיק רקמות רכות וגמישות, המספיקות לריפוד השתל וליצירת כיס סימטרי עם הצד השני, יש צורך להשיק רקמות מאזור הגב. לעיתים קרובות, אפשר לגייס רקמה מאזור הבטן העליונה, מבעד לחתך הכריתה וללא תוספת של רקמות נוספות באופן שיווצר קוטב תחתון מוגדר עם קפל תת-שדי דומה לשד טבעיוסימטרי במידה רבה לשד השני. בתמונות שצרפתי, פרי עבודתו של האמן אברהם פסו, מתואר כיצד מבעד לחתך הקיים אפשר לתסף רקמות עור ושומן מהבטן העליונה ולהוסיף בין 3-6 ס"מ של מעטפת רקמות רכות שיערסלו את המישתל, ייצרו צניחה טבעית וקפל תת-שדי ע"יקיבוען למעטפת הצלעות. ההחלטה באיזה שחזור לבחור היא פרי ניסיונו ושיפוטו שלהרופא. תוכלי להיוועץ ברופא נוסף שיעזור לך להחליט בין השניים.

18. האם ישנה אפשרות להתאים את צורת השד הבריא לשד המשוחזר?

כב- 80% מכלל המנותחות יש צורך לנתח את השד השני , על-מנת לקבל סימטרייה תפקודית ואסתטית בין השדיים. פעולה זו יכולה להתבצע במהלך הניתוח הראשון או בכל שלב לאחרמכן. התאמת צורת השד השני יכולה להיעשות ע"י הקטנה, הרמה, הגדלה או שילוב.

19. תקציר מתוך מאמר בנושא כאב מדומה של השד שהוסר - תסמונת דומה לתופעות פאנטום המוכרות בקרב אנשים שגדעו את רגליהם.

כאב פנטום בשד משוחזר אינו נדיר ויכול להיגרם כתוצאה מכריתת קצות עצבים תחושתיים לאזור השד הכרות. עם זאת, התופעה אינה שכיחה, למרות שיכולה להטריד לאורך זמן. אחת הדרכים להתמודד עם נושא זה היא להתייעץ עם מרפאת מומחים לכאב שבאמצעות אלחוש שלעצבים בין-צלעיים יכולה לפתור את הבעיה.

20. מהן הדרכים לשחזור פטמה?

ישנן מספר דרכים לשחזור פטמה ועטרה. הדרך המועדפת עלי אינה לוקחת עור לשחזור משום מקום מרוחק בגוף. במקום זאת, אני משתמש ב- 3 מתלי-עור קטנים מקומיים, היוצרים אתתבליט הפטמה, וכחודשיים לאחר מכן - משוחזרת העטרה במרפאה באמצעות קעקוע. שתי הפעולות נעשות בהרדמה מקומית וללא אשפוז וניתן לשוב לעבודה למחרת היום. קיימת שביעות רצון גבוהה אצל נשים מדרך השחזור הזו, שבאה לידי ביטוי בעצם הבחירה לסיים את פרויקט השחזור ע"יתוספת פטמה ועטרה.

21. האם זה נכון שחזיות עם ברזלים לא ממש בריאות?

אין כל שחר להנחה שחזיות עם ברזלים אינן בריאות וניתן ללבוש כל חזייה אחרי ניתוח שחזור או הגדלה. רוב שחזורי השד מבוצעים באמצעות שתלים ולכן, אין הוריית נגד לגבי שתלים בשד השני, כמו בשד המשוחזר לאחר סרטן. אם קיים סיפור משפחתי של סרטן שד,יש צורך להתייחס אליו אך ניתן לבצע ניתוח להגדלת שדיים, כאשר השתלים הם במנח מועדף של מתחת לשריר או כל ניתוח שדיים אחר.

22. אני כשבוע אחרי ניתוחהשחזור.הרופא הוריד לי את התחבושות אך נשארתי עם הפלסטר שמהדק את הצלקת.

פלסתר לא שומר על הגלד אלא עוזר ליצור צלקת שטוחה יותר, לבנה יותר, רכה יותר מהר יותר. יש להשאירו בין חודשיים לששהחודשים ולהחליפו פעם בשבוע. צריך להשתמש בפלסתר היפו אלרגני (3M). במידה ונוצר גירוי, אודם, שפשוף, דלקת או כוויה, יש להפסיק מייד ולהמתין מספר ימים עד לרגיעה מלאה ואז להתחיל שוב. לא מומלץ לשים על גלדים או פצע פתוח. אפשר להתחיל מייד אחריהניתוח או מספר ימים\שבועות לאחר מכן.

23. עברתי כריתת שד לפני חודשיים לצורך מניעה, כיוון שאני נשאית של הגןbrca 1. בניתוח הורידו גם את הפטמות, כעת הסתים תהליך המילוי של התותב האנטומי שהשתילו לי.

יש הרבה מה לעשות ואני משוכנע שהרופא המטפל יציע לך בבוא הזמן כיצד לנהוג. קפלים בעור השד המשוחזר נובעים מחוסר נפח, עודף מעטפת או שילוב יחסי של השניים. ניתןעי הידוק המעטפת במקומות הנדרשים לעצב את השד המשוחזר עם או בלי החלפת המשתל. קיימים היום משתלים חדשים לשחזור ולעיתים מומלץ המותחן במשל מותאם קבוע שעל פניו פחות קפלים.

24. אני מתלבטת לגבי מועד ביצוע ניתוח כריתה ושחזור דו צדדי מניעתי (לאחר שהתמודדתי עםסרטן בשד ימין, ונמצאתי נשאית של מוטציתBRCA1). אני מנסה לתכנן את המועד, כך שהפגיעה בשיגרת חיי תהיה מינימלית (כיום אני סטודנטית ורוצה לבצע את הניתוח עד נובמבר השנה או בסוף שנ

אופי השחזור תלוי במצב השדיים, גודלם, כמות ואיכות מעטפת העור. אם התמודדת עםסרטן שד באחד השדיים סביר להניח שעברת למפקטומיה והקרנות. ההחלטה על אופי השחזור בצד זה תלויה כאמור במצב המקומי באותו צד, נזקי קרינה או לא, כלומר האם שחזור "פשוט" עם מותחן ומשתל בשני שלבים או שחזור עם מתלה עור שריר גבי. בהתאם לסוגהשחזור ההחלמה תארך בין שבועיים לשלושה שבועות בהעדר סיבוכים. בד"כ אפשר לצאתמהבית כבר אחרי שבוע ימים. פרק זמן ממוצע של פרוייקט שחזורי הוא כחמישה חודשים. אין הדבר אומר שאת מוגבלת משמעותית בתקופה זו. ללא יוצא מן הכלל נשים עובדות ומנהלות אורח חיים מלא בתקופה זו, כולל חזרה מלאה לעבודה תוך זמן סביר. לעונות השנה אין השפעה על הצלחת הניתוח אבל בחורף קל יותר "לכסות" או להסתיר שדיים תוך כדישחזור אף כי ההבדלים אם קיימים אינם בולטים חיצונית מבעד לביגוד.

25. עברתי לפני שנה וחצי מסטקטומי ואני אחרי כמוטרפיה והקרנות ועומדת בפני כריתהמונעת ושחזור דו-צדדי. לאחר פגישת התייעצות עם פלסטיקאי נאמר לי שמצב העור לאטוב בשל פגיעה מהקרנות, אולם הוא בכל אופן המליץ לי לבצע שחזור עם מותחן ושתל סיליקון בטענה שאם זה לא יצליח

ההחלטה לגבי סוג השחזור אחרי קרינה אינה פשוטה. עם זאת בניסיון ושיקול דעת אפשרלעשות סדר בנושא. ההחלטה על סוג השחזור שיבוצע בצד המוקרן מבוססת על מצב הרקמות באותו צד. אם אין סימנים קליניים לנזקי קרינה (ראי תשובות קודמות) והרקמות באיזור מאפשרות מניפולציה דינמית באמצעות מותחן- יש מקום לשחזר בשיטה- דו או תלת שלבית- זו. אישית אני מעדיף בסיטואציה כזו לתסף את הרקמות בבסיס השד על ידי גיוס רקמה לכיוון הקפל התת שדי על מנת לקבע אותו , להדגיש אותו ול"ערסל" את השתל בטרם ניפוח יתר. במידה ולא נענים הקריטריונים האלו צריך לשקול שחזור אחר. שחזוראחר משמעותו עם מתלה עור\שריר גבי+ משתל או לחילופין שחזור עם רקמות עצמוניות מהבטן- שיטה מורכבת, אותה אני מעדיף לשמור למצבים מסובכים יותר. כעיקרון אני מעדיף להתחיל באופציה הפשוטה יותר שהיא בעלת סיכויים טובים ליתן תוצאה טובה ואם ח"וח היא נכשלת אזי לפנות לאופציה הבאה. מבחינה אסטטית כל תוצאה טובה צריכה להיות אסטטית, סימטרית עד כמה שניתן ותיפקודית. המצב של שחזור עם מתלה עור\שריר גבי בצד אחד ושחזור עם משתל בצד השני הוא שכיח ומוצלח בדרך כלל. החסר התפקודי שנוצר עקב הקרבת שריר הגב לטובת השיחזור הוא מינורי. ענפי ספורט כמו חתירה, גולף, טניס, שחיה בסגנון חופשי ושייט מפרסים עלולים להפגע ממנו באופן שחגורת הכתף עלולה להתעייף מהר יותר אבל לא מעבר לכך. אין כל פגיעה בתפקוד היום יומי. לסיכום האופציה העדיפה במקרה הספציפי שלך תלויה במצב הרקמות במקרה הספציפי שלך.

26. עברתי מסטקטומי ובקרוב אני אמורה לעבור כריתה מונעת ושחזור דו-צדדי. היום נאמר לי ע"י הכירורג שניתח אותי שהעור לא נראה טוב בשל ההקרנות שקיבלתי וישנן הידבקויות וייתכן שתהא בעיה להכניס שתל סיליקון. אשמח לקבל מידע לגבי האופציות לשחזור שעשויות להיות במצבי.

 שחזור שד אחרי קרינה הוא נושא טעון וקונטראוורסיאלי ואין הסכמה גורפת בין הרופאים מה הכי טוב. מניסיוני, מה שקובע בסופו של דבר איזה סוג של שחזור יש לבצע הוא מצב הרקמות. האם קיימים נזקי קרינה נראים לעיין כמו פיגמנטציה, התקשות העור, ריבוי שלכלי דם או אטרופיה (דיקוק ניכר) של העור. האם הרקמות הן רכות ומוביליות (גמישות),והאם יש מספיק רקמות רכות ובאיכות סבירה לשחזור באמצעות משתל סיליקון. במידה ויש, אפשר להשתמש במותחן רקמות (עם או בלי תוספת מקומית של רקמות) ןבשלב שני להחליפו בשתל קבוע בעת שחזור הפטמה. במידה ואין מומלץ להשתמש במתלה עור\שריר גבי לתיסוף רקמות ואספקת דם לדופן בית החזה. ישנה כמובן גם אפשרות לשחזור עצמוני עם רקמות הבטן ללא משתל סיליקון. שחזור כזה מועדף בעיני רק כאשר לא ניתן לבצע שחזור פשוטיותר עם סיכויי הצלחה טובים או כאשר נכשל שחזור בשיטות שהזכרתי.

27. סיימתי את ההקרנות ויש לי כוויה ענקית. הסיברול לא עושה עליה רושם והכאבים כמותחושת האי נוחות מציקים יותר מתקופת הכימו. האם יש עוד משהו שיכול לעזור או להקל עלהמכה האדומה חומה ?

קרינה תמיד גורמת לכוויה בדרגה שנייה כלומר בעומק בינוני שסימניה הם : אודם מקומי, חום מקומי, כאבים, גרד, נוקשות,שנעלמים בהדרגה תוך חודשיים שלושה. השבועיים שלושההראשונים הם הקשים ביותר ומטרת הסילברול היא למנוע זהיום בזמן תהליך הריפוי.בדרךכלל אין צורך בטיפול מיוחד מעבר לכך. אם הסימנים והסימטומים קשים יותר אצלךמומלץ שתתיעצי עם רופא עור או מנתח פלסטי.

28. אחרי קעקוע בפטמה אפשר ללכת לבריכה או לים? אחרי כמה זמן?

 כשבוע עד שבועיים אחרי קעקוע העטרה ניתן להיכנס לבריכה. הקעקוע יוצר מעין שיוףחיצוני של העור ותהליך יצירת שכבת עור חיצונית חדשה אורך כפי שציינתי.