הסבר ומידע - גניקומסטיה
גניקומסטיה
מאת : ד"ר שפלן
26/01/2011

ניתוח לתיקון גניקומסטיה מבוצע בהרדמה כללית ואורכו בין שעה לשעתיים בהתאם למורכבותו.
בניתוח מבוצעת שאיבת שומן ובהתאם לצורך כריתה של בלוטת השד והקטנת היקף העטרה. ההחלטה איזה ניתוח לבצע תלויה בגודל השד, הרכבו, איכות וכמות מעטפת הרקמות הרכות.
 
שיטת הניתוח משתנה ממטופל אחד לשני.
 
לעיתים קרובות שאיבת שומן בלבד – מספיקה. אלו הם המקרים בהם השד כולו כרובו מורכב מתאים שומניים. במקרים בהם קיימת גם בלוטת שד גדולה בנוסף לשומן, יש לכרות אותה באופן ישיר מבעד לחתך בהיקף העטרה. במקרים בהם קוטר העטרה הוא גדול ניתן להקטין אותו על ידי חיתוך היקפי של חלק מהעטרה. במקרים בהם קיימת מעטפת עור עודפת יכול להיווצר הצורך להדק את מעטפת העור – מצב שישאיר צלקות נוספות על דופן בית החזה באזור השדיים.
לאחר הניתוח יש ללבוש גופיה אלסטית על אזור הניתוח לתקופה של שישה שבועות לפחות. הבגד יותאם למידותיך בטרם הניתוח.
 
מיקום החתכים
החתכים בניתוח גניקומסטיה הם מאוד קטנים (2 מילימטר) ונמצאים באזור השדיים או בקרבתם. בדרך כלל יש צורך ביותר מחתך אחד. הצלקות שנותרות עקב חתכים זעירים אלו, הן בדרך כלל מינימליות ובלתי נראות. במידה ויש צורך לכרות את בלוטת השד, או להקטין את העטרה, או כאשר יש צורך לכרות ולהדק גם את מעטפת העור תיווצרנה צלקות נוספות בהיקף העטרה חלקה או כולה ועל פני עור השדיים. מאחר ולא ניתן לצפות מראש, כיצד תתרפאנה הצלקות, לעיתים הן עשויות לבלוט. תקופת ההבשלה הביולוגית של הצלקת עשויה להימשך שנתיים או יותר ובמהלכה תחול הבהרה, השטחה וריכוך של הצלקת, בדרך כלל. לרופא אין שליטה על דרך ריפוי הצלקת וכיצד היא תראה בסופו של דבר.
לאחר הניתוח תאושפז למשך מספר שעות ולא יותר מ-24 שעות. תשוחרר לביתך עם גופיה אלסטית לתקופה של כשישה שבועות.
זמן ההחלמה הוא כשבוע ימים ואחר כך תוזמן לביקורת במרפאה. מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת בימים אלו ולנוח. המנוחה חשובה לתהליך ההחלמה.
צורת האזור נשוא הניתוח מתייצבת כשלושה חודשים לפחות, לאחר הניתוח.
בימים שלאחר הניתוח יש כאבים ונפיחות ועשויים גם להופיע סימנים כחולים והפרשה באזור הניתוח. ההפרשה תיפסק תוך 48 שעות והנפיחות תרד בהדרגה תוך שלושה שבועות עד שלושה חודשים לפחות. לעיתים לאחר כריתה של בלוטת השד יש צורך בצינורות מנקזים לתקופה של מספר ימים.
 
לא ניתן לצפות מראש כיצד יגיב גופך לניתוח, כפי שלא ניתן לצפות את מידת הסימנים הכחולים, הנפיחות או תגובת העור לשאיבת השומן שמתחתיו.
מאחר והניתוח לתיקון גניקומסטיה אינו מהדק בדרך כלל את מעטפת העור, יש להסתמך על גמישות המעטפת והיכולת שלה להתכווץ בצורה חלקה ולהתאים את עצמה לנפח החדש. לרופא המנתח אין שליטה על תופעות אלו.
במקרים מסוימים יכול להתהוות הצורך בניתוח נוסף, לשאיבת שומן נוספת, השתלת שומן במקרה של שקע, הידוק מעטפת העור, או שיפור הצלקות.


סיבוכים ותופעות לוואי אפשריים

סיבוכים ותופעות לוואי יכולים להופיע בכל ניתוח ואצל כל רופא ואינם מעידים על רשלנות. הסיבוכים ותופעות הלוואי שיפורטו להלן אינם ייחודיים למנתח זה או אחר ובדרך כלל גם אינם בשליטתו.
 
דימום
דימום קורה בשכיחות של כאחוז אחד. במקרים נדירים יש צורך במתן מנה/ות דם. לצורך זה יש להעבירך לטיפול בבית חולים כללי.לעיתים נדירות עוד יותר יש לחזור לחדר הניתוח על מנת להפסיק הדימום.
 
סרומה
סרומה משמעותה הצטברות נוזלים (סרום) מתחת לעור. תופעה זו מופיעה בכ-1/2 אחוז מכלל המנותחים. הסיבה לסרומה נובעת מהיווצרות חלל פוטנציאלי באזור הניתוח. חלל זה יכול להתמלא בסרום שהוא נוזל דומה לפלסמה שבדמנו. במידה ונוצרת סרומה, הטיפול הוא ניקוז במרפאה על ידי דיקור. לעיתים יש לחזור על טיפול זה מספר פעמים עד להעלמות מוחלטת של התופעה. במקרים נדירים בהם התופעה מתמשכת וחוזרת על עצמה למרות הטיפול, מתהווה הצורך בטיפול ניתוחי לתיקון המצב.
במידה ועולה הצורך בטיפול/ניתוח מסוג זה יחולו הוצאות חדר הניתוח, הבדיקות, התרביות, האנטיביוטיקה עליך המטופל.
 
זיהום
שכיחות זיהום אחרי ניתוח מסוג זה היא נדירה ויכולה להופיע בין שבוע לשלושה שבועות אחרי הניתוח. על מנת למנוע זיהום תקבל טיפול אנטיביוטי רחב טווח בזמן הניתוח.
 
זיהום יכול להופיע בקו התפר ולהשפיע על משך ההחלמה מהניתוח ועל אופי הצלקות. במידה ויחול זיהום באזור הניתוח תקבל טיפול מקומי נוסף ואנטיביוטיקה בהתאם לצורך.
באם תישלחנה תרביות/בדיקות למעבדה על פי שיקול דעתו של הרופא או הצוות המטפל, תשא בהוצאות הבדיקה. במידה ועולה הצורך בטיפול/ניתוח מסוג זה יחולו הוצאות חדר הניתוח, הבדיקות, התרביות, האנטיביוטיקה על המטופל.
 
נמק
נמק באזור השאיבה הוא סיבוך קשה ונדיר ביותר בניתוח לשאיבת שומן. נמק יכול להיגרם מפגיעה באספקת הדם לעור. נמק כזה קורה בשכיחות של 1 ל-500 מטופלים ובדרך כלל אצל כאלה מעשנים או סובלים מבעיות בזרימת הדם. לא ניתן לצפות מראש את כל גורמי הסיכון להתהוות נמק בעור. סיבוך כזה יכול להאריך את תקופת הריפוי, להגדיל את סיכויי הזיהום ועשוי להצריך ניתוח או ניתוחים נוספים בעתיד.
במידה ויעלה הצורך בניתוח או ניתוחים נוספים לא יגבה עבורם שכר מנתח נוסף.
עלויות חדר הניתוח, הרדמה, אשפוז, בדיקות, תרביות, תרופות וכדומה יחולו על המטופל.
 
פגיעה באברים פנימיים
בספרות הרפואית תוארו פגיעות באברים פנימיים, וחדירה לחללי גוף בשאיבות שומן אגרסיביות המבוצעות על ידי רופאים לא מקצועיים שלא הוכשרו לכך. מדובר בסיבוכים קשים ונדירים ביותר שאף גרמו לתמותה. מניסיונו הרב של ד"ר שפלן לאורך תקופה של 25 שנה, לא נצפה סיבוך כזה באף אחד ממטופליו.
 
א-סימטריה
א-סימטריה באזור השדיים, היא מצב נתון לפני הניתוח ועשוי להישאר גם כך אחריו.
 
לעיתים בשכיחות של בין 1%-2%, לא תתוקן או אף תוחמר ה-א-סימטריה ועשוי להתהוות הצורך בניתוח מתקן.
יש להמתין תקופה של בין שלושה לשישה חודשים לפחות לאחר הניתוח, בטרם ניתן לקבוע אם יש צורך בניתוח מתקן אם לאו. גם בניתוח מתקן לא ניתן להגיע לסימטריה מושלמת.
 
צלקות
מאחר ולא ניתן לחזות מראש את טיב הצלקות ואופיין בכל מנותח ומנותח אי אפשר להבטיח שהן תהיינה שטוחות, לבנות ורכות. בשכיחות של פחות מ-1/2 אחוז, קיימת התעבות מורמת אדומה ונוקשה של חלק מהצלקות או כולן, הדורשת התייחסות נוספת. במצב כזה יומלץ לך על טיפולים נוספים כגון: משחות סיליקון, רפידות סיליקון, פלסטרים מיוחדים, זריקות או טיפולים בלייזר בהתאם למצב.
לא ניתן להעריך מראש את מידת ההצלחה של טיפולים אלו.בדרך כלל הם עוזרים במידה רבה ולעיתים כלל לא.
 
יעילות טיפולים אלו אינה מוכחת. לעיתים הם עוזרים מאוד ולעיתים כלל לא.
בכל מקרה, לא תהיה סימטריה של הצלקות.
ב-1/2 אחוז מהמטופלים יש צורך בניתוח נוסף על מנת לנסות ולשפר את הצלקת. ניתוח כזה מבוצע רק לאחר שמוצו אפשרויות לא פולשניות אחרות לשיפור הצלקת, שלא הועילו.
 
תחושה
אובדן תחושה בעור אזור השדיים או בחלקים סמוכים אליו אפשרי ושכיח.
שינויים אלו באים לידי ביטוי בהרגשת גרד, נימול, תחושת יתר/חסר.
שינויים בתחושה או ירידה בתחושה באזור הניתוח חוזרים בדרך כלל למצבם הטבעי תוך שישה עד שנים עשר חודשים.
שינויים בתחושה או אובדן תחושה אינם משתנים לאחר תקופה זו. לפיכך, ייתכנו אזור/ים של אובדן תחושה מלאה/חלקית לצמיתות.
 
קפלים, קמטים, כיווצים ועודפי עור
תופעה זו נראית כרפיון של העור או אי סדירות של הריפוד השומני מתחתיו. תופעה זו נגרמת על ידי חוסר היכולת של מעטפת העור להתכווץ ולהתאים את עצמה לנפח החדש. תופעה זו אינה בשליטת הרופא ולא ניתן לצפות אותה מראש. ניתן בדרך כלל להתמודד עם התופעה על ידי ניתוח נוסף לשאיבת שומן, הידוק מעטפת העור (שמשמעותה צלקות נוספות על פני העור), או השתלת שומן.
 

שם:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
הודעה:
טלפון - 03-6499233     |    פקס - 03-6496449   |  טלפון לקביעת תורים 24 שעות מס. 057-2121402
לד"ר שפלן ומרפאתו לאחר תקופה ארוכה וניסיון לא מוצלח, מצאתי את הדרך אליכם. הייתה לי הזכות לפגוש בצוות המרפאה ששילב מקצועיות, רגישות והבנה. ברצוני להביע את הערכתי ותודתי, על הטיפול הרפואי המסור בו זכיתי בהיותי מטופל על ידכם. לרופאים שפלן ועייש - על הביצוע המקצועי והנהדר של הניתוח הסבוך, שכלל בנייה מחדש של אפי ןתיקונו, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה רפואית. לצוות הניתוח על העזרה והתמיכה לכל אורך התבליך. לצוות הקבלה הנחמד שתמיד דואג בחיוך. תחזקנה ידיכם והמשיכו מלאכתכם נאמנה!
נ.א.
01/09/2000