שחזור שד מהבטן TRAM FLAP
שחזור שד מהבטן TRAM FLAP
מאת : ד"ר שפלן
24/01/2011

 

ניתוח לשחזור שד ברקמות עצמוניות, מבוצע בהרדמה כללית, אורכו כארבע עד שמונה שעות , מצריך אשפוז של יומיים עד חמישה ימים והחלמה של כשבועיים עד ארבעה שבועות בבית.
שחזור מאוחר מתבצע בנפרד, לפחות שלושה חודשים אחרי ניתוח הכריתה, ולפחות שלושה חודשים אחרי סיום טיפול קרינתי או אחרי סיום טיפול כימותרפי במידה והיו כאלה. כאשר אין צורך בטיפול משלים כל שהוא, יכול השחזור להיות מבוצע החל משלושה חודשים אחרי ניתוח הכריתה ואילך. ניתן לבצע גם שחזור מיידי, בו זמני עם ניתוח הכריתה ,על ידי רקמות עצמוניות.
שחזור שד עם רקמות מסוג זה מבוצע כאשר הכריתה היא אגרסיבית, עם או בלי נזקי קרינה ניכרים ומותירה רקמות רכות על דופן בית החזה שכמותן ואיכותן אינה מאפשרת שחזור פשוט יותר.

אזורים תורמים שמהם ניתן לקצור רקמות ולהשיק (להעביר) אותן אל דופן בית החזה מצויים בבטן או בעכוז. כאשר הבטן תורמת את הרקמה המבוקשת, ניתן להעבירה עם אחד משרירי הבטן אל דופן בית החזה באזור הכריתה ושם לעצב ממנה שד חדש. כאשר הרקמה נתרמת מהעכוז יש לחבר את הרקמות מחדש בדופן בית החזה בעזרת מיקרוסקופ בשיטה הנקראת מיקרוכורוגיה.
גם כאשר הרקמה מובאת ומועברת מהבטן אנו מעדיפים לעיתים קרובות את השיטה המיקרוכירורגית שכן בדרך זו אין צורך ל"הקריב" את אחד או את שני שרירי הבטן על "מזבח" השד המשוחזר וההחלמה קלה יותר.
בגישה המיקרוכירורגית מנותקות הרקמות באופן מוחלט, בתכנון מוקפד ומוקדם, מהאזור התורם כולל כלי הדם המזינים אותן (עורק ווריד) ומחוברות מחדש מתחת למיקרוסקופ, באזור המקבל.
בדרך כלל כאשר שיטת השחזור הזו נבחרה ספציפית למטופלת מתאימה, אין צורך בהוספת משתל כלשהוא. אך לעיתים החסר שנוצר אחרי הכריתה הוא כה גדול או שהשד השני הוא בנפח גדול יותר מאשר ניתן לגייס מאזור אחר ואז יש צורך בתוספת שתל.

פרס 'ג'ימס ברט בראון' הוא היוקרתי ביותר מבין הפרסים הניתנים בתחום הכירורגיה הפלסטית בארה"ב.
הפרס ניתן לדר' שפלן על מפעלו בפיתוח שיטת שחזורי שד ע"י רקמות עצמוניות  - אחד מהפיתוחים המשמעותיים ביותר בתחום.

 

 

שחזור מאוחר מתבצע בנפרד, לפחות שלושה חודשים אחרי ניתוח הכריתה, ולפחות שלושה חודשים אחרי סיום טיפול קרינתי או אחרי סיום טיפול כימותרפי במידה והיו כאלה.
שם:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
הודעה:
טלפון - 03-6499233     |    פקס - 03-6496449   |  טלפון לקביעת תורים 24 שעות מס. 057-2121402
לד"ר שפלן שלום, על היותך נקודת אור בתוך הכאוס, על רגישותך ודאגתך, תודתי הצנועה לך, תבוא עליך הברכה! בהערכה רבה!!! ובברכה
אנה
09/05/2010