ניתוחי שדיים - לא רק קוסמטיקה
מאת : ד"ר מיכאל שפלן
15/04/2011

ניתוחי שדיים נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: רפואיים וקוסמטיים. ניתוחי שדיים רפואיים כוללים שחזור שד לאחר כריתה, או תיקון מצב של חוסר סימטריה בין השדיים.
לעומת זאת, הניתוחים הקוסמטיים כוללים ניתוחים להגדלת שדיים וניתוחים להרמת שדיים. ניתוח להקטנת שדיים נמצא על הגבול הדק שבין כורח רפואי לצורך קוסמטי. בישראל עדיין לא נקבעו קריטריונים להבחנה בין שניהם.
 


הקטנת שדיים לגבר: ניתוח פשוט


גברים בכל גיל מפתחים נטייה לצמח שדיים. הסיבות לכך הן הורמונליות או השמנת יתר.
ניתן לפתור את הבעיה בניתוח לא מסובך לשאיבת שומן והמסתו. מאחר שהניתוח פשוט, הצלקות מזעריות ומוסתרות היטב, ותקופת ההחלמה קצרה - נוטים גברים רבים לפנות לעזרה בנושא זה ועוברים ניתוח להקטנת שדיים.
שלא כמו אצל נשים, המטרה כאן לסלק לחלוטין את כל רקמת השד והשומן ולהביא לחזה גברי ושטוח.
ברוב המקרים, ניתן לבצע זאת בשיטת שאיבה או המסת שומן. אלא שבמקרים נדירים שבהם קיימת רקמה בלוטית גדולה ונוקשה יש צורך לבצע חתך קטן בהיקף העטרה, ומשם להוציא את בלוטת השד.
למרות שניתוחים רבים לתיקון התופעה מבוצעים בשכיחות גבוהה ובהצלחה ברחבי העולם, מומלץ להיוועץ ברופא מומחה בטרם פונים לניתוח.

הגדלת שדיים: רק מגיל ניתוחים להגדלת שדיים נחשבים לקוסמטיים. מאחוריהם עומד לרוב מניע גופני, נפשי, או מיני. ניתוחים אלו מבוצעים החל מגיל 17 בהתאם לדרגת התפתחותה של האשה. השתלים מוחדרים מתחת לשריר החזה או מעליו, בהתאם למבנה הגוף.
החתך מבוצע באחד משלושה מקומות: בית השחי, גבול העטרה או הקפל התת-שדי.
אורך החתך כ- 4 ס"מ, משך הניתוח הוא כשעה, ותקופת ההחלמה כשבועיים. בניתוח מוחדר שתל שמעטפתו סיליקון ותוכנו ג`ל סיליקון או מים פיזיולוגיים (מי מלח) בגודל הרצוי.
ברוב המקרים ניתן לחזור לכל פעילות לאחר 3 שבועות, ואיכות התוצאה אמורה להיות ברמה כזו, שלא ניתן למשש גוף זר או לחוש תחושה זרה בשדיים, והם בעלי מרקם טבעי לחלוטין.
הניתוח להגדלת שדיים נחשב לפשוט, בטוח ויעיל מאוד. מיליוני נשים עברו ניתוח זה ברחבי העולם ב- 30 השנים האחרונות.

א-סימטריה בין שדיים: קופות החולים
א-סימטריה של השדיים נפוצה ביותר. לרוב הנשים (כ %70) יש אי-שיוויון קל בין שני השדיים. א-סימטריה באה לידי ביטוי בהתפתחות מלאה של אחד השדיים ובחוסר התפתחות מוחלט, או התפתחות חלקית, של השד האחר.
ברוב המקרים שבהם מאובחנת א-סימטריה קיים הבדל גם בצורה, בגובה ובאופן ההנחה של השדיים על דופן בית החזה.
הסיבות להיווצרות הא-סימטריה אינן ידועות. קרוב לוודאי שהן מושפעות מגורמים פיזיקליים וכימיים אצל האם בזמן ההריון והלידה.
מומלץ לנתח נערות הסובלות מא-סימטריה של השדיים מוקדם ככל האפשר, לפני שהן מתחילה לסבול ממנה. הניתוח עשוי למנוע את הבושה שבחשיפה, הסתגרות, הפנמה והימנעות מיחסים בין אישיים, המאפיינים נשים צעירות כאלה.
ניתוחים לתיקון א-סימטריה מולדת של השדיים מוכרים ככורח רפואי על ידי כל קופות החולים והחברות המבטחות בארץ ובעולם.

 

17


 

 

מכירות בצורך הרפואי

הקטנת שדיים והרמתם


אלה ניתוחים שכיחים ביותר. בניתוח הקטנה כורתים חלק מרקמת השד, כדי להקטין את נפחו, ואילו בניתוח ההרמה לא מוציאים כל רקמה. ניתוח להקטנת שדיים מוכר ככורח רפואי על ידי קופות החולים, בעוד שניתוח להרמת שדיים נחשב כניתוח אסתטי בלבד.
בניתוח להקטנת שדיים מבוצעת גם הרמה של השד כולו, תוך שינוי מנח הפטמה והעטרה, למצב גבוה ואסתטי יותר. מומלץ לבצע ניתוחים אלה בגיל מוקדם, כדי למנוע מנשים צעירות ומנערות בשלב ההתפתחות את הסבל התיפקודי, האסתטי, הנפשי והמיני, שיכול להתלוות למצב זה.
ניתן לבצע ניתוח להקטנת שדיים ולהרמתם, בכל גיל, אם כי רוב המנותחות הן בגיל .18 - 45 הניתוח מבוצע בהרדמה כללית, אורך כשלוש שעות והוא מצריך החלמה של שבוע בבית.

 

אפשר להמשיך להניק


הצלקות הנותרות מניתוח כזה הן בהתאם לטכניקת הניתוח ובהתאם לגודלו ההתחלתי של השד ולמידת צניחתו. הצלקות הן בהיקף העטרה, מאונכות לפטמה ונמשכות מהפטמה אל עבר הקפל התת-שדי.
לעתים קיימת ירידה בתחושה בעיקר בניתוחי שדיים גדולים במיוחד, אולם לרוב משתפרת חושניות האשה בעקבות הניתוח, גם אם התחושה יורדת.
ההנקה אפשרית אחרי ניתוח להקטנת שדיים או להרמתם. נשים רבות שעברו ניתוח כזה הניקו בהצלחה.
 

שם:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
הודעה:
טלפון - 03-6499233     |    פקס - 03-6496449   |  טלפון לקביעת תורים 24 שעות מס. 057-2121402
To a great leader and visionary in plastic surgery, a great friend and a great man.
D&A
29/10/2010