מה זה גינקומסטיה?
מאת : ד"ר מיכאל שפלן
15/04/2011

גניקומסטיה היא צמיחת שדיים אצל גברים. התופעה יכולה להיווצר בגיל ההתבגרות עקב השפעה הורמונלית, אך יכולה להופיע גם ללא שינויים הורמונליים אופייניים בכל גיל.
התופעה אופיינית בגילאי 10-20, אבל נצפית גם בגיל מבוגר יותר, בעקבות השמנה. ההיבטים הפסיכולוגים של תופעה זו משמעותיים בשתי הקבוצות, ומאופיינים בתופעות כמו מופנמות יתר, בושה בחשיפה, קשיים חברתיים והפרעות בתפקוד, בעיקר בקבוצת הגיל הצעירה יותר.

 

כריתה ושאיבה


שיטות הטיפול נחלקות לשניים: שאיבת שומן ו/או כריתת הגוש. ההחלטה באיזו מהשיטות לבחור נתונה בידי הרופא, ומושפעת ממרקם השד בטרם הניתוח, מגודל השד, ממצב מעטפת העור ומרצונו של המטופל.
בקבוצת הגיל הבוגרת, מרקם השד הוא ברובו שומני, ולכן ניתן באמצעות שאיבת שומן להקטין את שדי הגבר עד כדי 80 אחוזים מנפחם. בנוסף לשאיבה העמוקה להקטנת הנפח, מתבצעת בו-זמנית שאיבה שטחית מתחת לעור, בכדי לסייע למעטפת העור להתכווץ ולהתאים עצמה לנפח החדש. החתכים שדרכם מתבצעת שאיבה זו מזעריים (כשני מילימטרים).

 

גופייה צמודה


בתקופת ההחלמה מומלץ ללבוש גופייה אלסטית צמודה (מעין מחוך) שעוזרת בהפחתת הבצקות ובהידוק מעטפת העור. תקופת המנוחה הנדרשת בעקבות ניתוח זה היא בין שלושה לחמישה ימים. ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה לאחר שלושה שבועות.
בקבוצת הגיל הצעירה, או במטופלים שבהם מרקם השד הוא קשיח ומורכב ברובו מרקמה בלוטית, יש לבצע כריתה ישירה של בלוטת השד.
כריתה זו מתבצעת מבעד לחתך עדין בהיקף העטרה, שדרכו מופרדת הבלוטה כולה ממעטפת העור ומבסיס שרירי החזה שאליו היא דבוקה. בתום הניתוח מוחדרים נקזים קטנים אל מתחת למעטפת העור, כדי לנקז הפרשות לתקופה של יומיים עד חמישה.
גם מכאן מומלץ ללבוש גופייה אלסטית הדוקה כדי להפחית את הבצקות ולעזור בכיווץ מעטפת העור על פני הנפח החדש.

 

צלקת בלתי נראית


לעתים, כשהשד גדול במיוחד, אפשר וצריך לשלב את שתי הטכניקות הניתוחיות גם יחד.
במקרים נדירים יש צורך גם להדק את מעטפת העור על-ידי הוצאת סהרון של עור בהיקף העטרה. הצלקת המתהווה כתוצאה מניתוח זה, היא בדרך- כלל עדינה ובלתי נראית לעין.
הניתוח לתיקון גניקומסטיה אצל גברים ונערים כאחד, מוכר על-ידי רוב קופות החולים וחברות הביטוח ככורח רפואי, ולפיכך יש השתתפות בכיסוי עלויות הניתוח, בכפוף לתנאים המקובלים אצל כל אחת מהן.

 

תגובות נדירות


חשוב לדעת, שלמרות שניתוחים רבים לתיקון גניקומסטיה מתבצעים כל שנה ברחבי העולם, יכולים להתהוות סיבוכים רפואיים או קוסמטיים שיצריכו טיפול או ניתוח נוסף. דימום, זיהום, נמק, אי סדירות בעור, שקערוריות ובליטות, אסימטריה - כל אלה נדירים, אבל יש צורך במעקב אחרי המטופל לתקופה של כמה חודשים, עד להחלמה ביולוגית מלאה של הרקמות.
היצמדות להוראות הרופא וצוותו יכולה למזער תופעות בלתי רצויות כאלה למינימום הכרחי.
 

שם:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
הודעה:
טלפון - 03-6499233     |    פקס - 03-6496449   |  טלפון לקביעת תורים 24 שעות מס. 057-2121402
To a great leader and visionary in plastic surgery, a great friend and a great man.
D&A
29/10/2010