שחזור שד לחולות סרטן השד
מאת : ד"ר מיכאל שפלן
07/12/2007

איכות חייהן של חולות בסרטן השד עשויים להשתפר מאד. פריצת דרך חדשנית בשחזורי שד בעקבות כריתה או הסרת גידול סרטני, עשויה להקל על החוויה הנוראית של איבוד שד

 

הסיסמא אחת משמונה בוודאי מוכרת לכן. סרטן השד הוא אחת המחלות הקשות ביותר לנשים. ההתמודדות עם הכאב, הטיפולים, הלחץ, האיום על הנשיות, ועוד.

יתכן ובעתיד הקרוב נשים העוברות כריתה יוכלו לשמר את מראה החזה שלהן. אמנם הדרך היחידה לטפל בחולות סרטן השד ביעילות, היא גילוי וטיפול בשלבים המוקדמים ביותר.

נשים לא מודעות לכך שהן יכולות להשפיע על דרך הטיפול בהן ולהן ההשפעה על כך. נשים, במיוחד בקבוצת גיל מעל 40, צריכות לדרוש מקופות החולים לבצע גם בדיקת ממוגרפיה וגם בדיקת אולטרסאונד.

לפני עשרים שנה החלה קבוצת כירורגים לכרות רק חלק מהשד, כלומר כריתה חלקית. הכוונה להסיר את הגידול עם שוליים נקיים ולשמר את השד. אך טכניקה זו לא אפשרית אצל כל אחת. הכל תלוי באישה, בסוג הגידול וכדומה.
 

השיטה האונקופלסטית מציעה שחזור מיידי של השד בעת הניתוח עצמו. בדרך זו, חותכים שוליים רחבים ונקיים מסביב לגידול, זה בעצם רקמת שד מיותרת שאותה משחזרים על מנת שהשד יראה יפה ואסתטי. נשאלת השאלה אם רק כורתים חלק מהשד למה צריך שחזור? אסתטיקה, שקט נפשי, שמירה על הנשיות.

בשנת 2000 רק 25% מציבור הנשים שלקו בסרטן השד טיפלו בשיטה האונקופלסטית. מתוך 300 מקרים של נשים שחולות בסרטן השד רק 50 טיפלו בשיטה האונקופלסטית. מדוע? כיוון שנשים לא יודעות שיש להן את האופציה להסיר את הגידול הסרטני מבלי לכרות את השד עצמו.

הרופאים בבתי החולים אינם מספקים אינפורמציה זו לפציינטיות שלהם. למה? מתברר שזה לא בראש מעיינהם של הרופאים, המודעות הפסיכולוגית להישרדות חשובה יותר. העיקר שהאישה תצא בריאה. אבל אם אפשר לצאת מזה בריא ועוד עם שד אז למה לא לספר?

שחזור שד לחולות סרטן השדהיתרונות של השיטה האונקופלסטית הם טובים מהרבה בחינות, רפואית, קוסמטית, פרקטית ועוד. ברגע שאישה עוברת כריתת שד היא מזכירה לעצמה את האירוע כל יום, כל רגע שהיא מסתכלת על עצמה במראה. לפני ארבע שנים השיטה האונקופלסטית, כריתה אסתטית של השד, הגיעה לישראל.

מחלת הסרטן עשויה לחזור. ברוב המקרים הסרטן חוזר במידה והשוליים לא נקיים. היכולת להגיע לשוליים נקיים ורחבים יותר היא בשיטה האונקופלסטית. 43% מהמקרים של כריתה רגילה יוצרים שוליים לא נקיים, לעומת 16% בלבד בשיטה האונקופלסטית.

ישנם סוגים וגדלים שונים של שדיים. לנשים עם חזה גדול, הדעה הרווחת עד היום שלקטומיה, כריתת שד רגילה, היא הדרך היחידה לטפל. כיוון שאי אפשר למרכז את השדיים בהקרנות. אך השיטה האונקופלסטית מאפשרת לבצע הקרנות ואף לסלק את הסרטן לגמרי.

ד"ר מקמלין, כירורג פלסטיקאי ידוע, מבירמינגהם אנגליה, חקר ומצא 200 פציינטיות בתקופה של חמש שנים ללא חזרה מקומית של הסרטן וכל זאת בשיטה האונקופלסטית. ישנן כמובן נשים שאינן יכולות להיות מועמדות לטיפול זה. למשל נשים צעירות ונשים שסובלות מסרטן DCIS, דרגה נמוכה, תפזורת מסוימת אשר לא בנויה כגוש.

יש שתי פריצות דרך בנושא זה, כירורגיה אונקופלסטית והשתלת תאי גזע. בשיטה זו משתמשים בטכניקות של ניתוחי שדיים אסתטיים, כמו הקטנת והרמת שדיים ומיישמים אותן לצורך הכריתה החלקית של השד.

שחזור שד לחולות סרטן השדבמקום לבצע חתך באזור הגידול מבצעים את החתכים סביב העטרה ומתחת לשד בדיוק באותם מקומות בהם היו נמצאות בניתוחים קוסמטיים. מבעד לפתחים אלו מבצעים כריתה חלקית של השד באזור הגידול ואחר כך סוגרים אותו תוך ארגון מחדש של רקמת השד תוך השקת מתלי רקמת שד אל החסר שנוצר.

שחזור שד לחולות סרטן השדאמנם מקבלים שד קטן יותר, אך הוא מורם יותר ואסתטי יותר. שיטה זו לא יכולה להתבצע בשדיים קטנים. היכולת להגיע לשוליים נקיים בגישה זו היא טובה יותר מאשר בכריתה חלקית רגילה עקב יתרונות השיטות האונקופלסטיות. רק אצל נשים שבהן לא ניתן להגיע לשוליים חופשיים מגידול יהיה צורך בניתוח נוסף לכריתה מלאה.

השתלת שומן או תאי גזע. לפני שלושים שנה הרפואה פרצה דרך - שאיבות שומן. לפני עשר שנים הרפואה הפלסטית החלה עם השתלות שומן מכל מיני סיבות. המפנה הגדול היה כאשר גילו את מתיחות הפנים, הצערת הפנים, הרמת פנים והכי חשוב מכל השתלת שומן בפנים.

שחזור שד לחולות סרטן השדההבדל הוא אסטרונומי באסתטיות וביופי ובנוסף זה נשאר כמעט תמיד לצמיתות. יתרה מכך, ההבדל המהותי הוא כאשר מבצעים מתיחת פנים, הפנים אינן נראות רעננות יותר, או צעירות יותר אלא רק מתוחות יותר.

שחזור שד לחולות סרטן השדתאי גזע הם ייחודיים, ומאוד מחוזרים בגלל היכולת שלהם להיות כל דבר. תאי גזע הם מאבני היסוד של התפתחות גוף אדם ומהם יכולה להיבנות כל רקמה בגופנו, שריר לב, שריר שלד, שיר חלק (מעיים) כבד, לבלב, כלי דם, עצב, מוח, עצם, סחוס, שומן ועוד.

שחזור שד לחולות סרטן השדתאי גזע נמצאים בעוברים ובחבל הטבור כך שחלון ההזדמנויות למצוא אותם ולהשתמש בהם הוא קצר ובדרך כלל מפוספס. מקור נוסף לתאי גזע בוגרים שדומים במידה רבה לתאי הגזע העובריים הוא בלשד העצמות (מוח עצם) כך לפחות חשבו עד לאחרונה כאשר הסתבר שקיים ריכוז לא מבוטל של תאי גזע בוגרים בתאי שומן ושומן יש לכולם.

איך בעצם זה עובד? שואבים שומן למזרק מכל מקום בגוף שיש בו שומן, מותניים, ישבן, בטן, ירכיים וכדומה. לאחר מכן השומן הנקי מופרד דרך פילטר בתוך המזרק ומועבר למזרק קטן יותר והרבה יותר עדין.

שחזור שד לחולות סרטן השדמזריקים את השומן הנקי ששאבנו לאותן מקומות שאנו רוצים למלא בהם נפח. לחיים שקועות, צלקות שיש להן שקע גדול ומכוער. התוצאה והאיכות של העור הן הרבה יותר טובות מכיוון שהעור קיבל שומנים טבעיים של הגוף. בנוסף, הפנים במקרה זה, נראות הרבה יותר צעירות ומלאות.

מזה עשר שנים מבוצעות השתלות שומן למטרות אסתטיות ושחזוריות באזור הפנים, השדיים ואזורים אחרים הזקוקים לתיקון ועיצוב. הניסיון הרב שהצטבר בהשתלות השומן הוביל לשתי תובנות.

שחזור שד לחולות סרטן השדהאחת, שהשתלת שומן גורמת לא רק לשיפור הנפח והצורה באזור בו היא מוזרקת, אלא גם משפרת, משקמת ומתקנת את איכות הרקמה שמסביבה והעור שמעליה.

שחזור שד לחולות סרטן השדהשנייה, השתלות שומן נספגות בחלקן מסיבות לא ברורות עדי כדי 70% מהנפח המושתל.

תאי גזע הם בעלי יכולת מדהימה לבנות מחדש רקמה חדשה מהסוג שאליה הם מוזרקים. תוך עידוד צמיחת כלי דם חדשים, שיקום המערכת הלימפטית, זירוז תהליכים אנזימטים בוני רקמה וייצור תאים חדשים מהסוג של הרקמה הסובבת אותם. העשרת השומן המוזרק בתאי הגזע משפרת במאות אחוזים את סיכויי הישרדותו לצמיתות.

ניסויים קלינים דרמטיים בהם מוזרקים תאי גזע ממקור שומני לשריר הלב של חולים שלקו בהתקף לב, הראו שיפור דרמתי בתפקודי הלב באופן שיוכל בעתיד לחסוך לחלק מהחולים ניתוחים קשים ומסובכים. טיפולים אלו מבוצעים במדריד שבספרד ונמצאים בשלב מתקדם.

התוצאה היא מרחיקת לכת מבחינה רפואית. אין סוף למה שאנו יכולים לעשות עם אותם תאי גזע. ביפן ובאירופה מוזרקים תאי שומן מועשרים בתאי גזע לשדיים של נשים שעברו כריתה חלקית והקרנות שגורמת לעיתים קרובות לעיוות ניכר, שקעים והצטלקויות קשות בשדיים.

התוצאות הן כל כך חיוביות מבינת התחושה, הצורה, שיפור הרקמה, הריכוך והתחדשות העור שמעליה. בשורה לנשים שעברו כריתה חלקית והקרנות ואינן רוצות ניתוח גדול לשחזור. הדרך מכאן לשחזור שד על ידי שומן ותאי גזע מוזרקים והגדלת שדיים על ידי השתלת שומן, אינה רחוקה.

בספרד מזריקים תאי גזע בוגרים ללב שעבר התקף לב. כך תפקודי הלב משתפרים מזריקה לזריקה. כשחושבים על זה אפשר למנוע ניתוח לב, ניתן להזריק תאי גזע ללב, אותם תאים יעזרו ללב לבנות שריר לב חדש. ביפן, אירופה וארצות הברית משתמשים בתאי הגזע לשחזורי שד, ולקטומיה.

תא גזע יכול לבנות תוך שעה רקמת שומן, בהתאם לכך ניתן לבנות רקמת עצם, למנוע השתלות מח עצם, ניתן לבנות עצם, שריר, תאי כבד, שריר מסורטט, שריר חלק. אין כמעט סוג רקמה שלא יודעים או יכולים לבנות אותה מחדש.

שחזור שד לחולות סרטן השדחברת Cytori מסן דיאגו בקליפורניה, בשיתוף עם אולימפוס היפנית פיתחה יחידה שמפרידה תאי גזע משומן תוך שעה. תאי הגזע מעורבבים עם תאי השומן, מוזרקים לגוף בטכניקה של קונסטרוקציה שומנית (lipostructure) ובונים תאי שומן.

שחזור שד לחולות סרטן השדהזרקת שומן או תאי גזע זו בעצם הדרך הטבעית של ה"בוטוקס". הטכניקה וזמן העבודה מאוד חשובים גם כן. תאי שומן נספגים אם לא עושים זאת נכון, לאט ובעדינות. כך כל הסביבה של האזור אליו הוזרק השומן או תאי הגזע נראית טוב, עור טוב, ורקמה טובה.

שחזור שד לחולות סרטן השדמדובר בפריצת דרך שיכולה לשנות לא רק את פני הכירורגיה הפלסטית, השיחזורית והקוסמטית, אלא את פני מקצוע הרפואה בכלל ולהביא לשיפור באיכות החיים ולהבראה ממחלות קשות תוך מתן פתרונות ישירים, יעילים ופשוטים יחסית מבחינת הפרוצדורה הרפואית הנדרשת.

שם:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
הודעה:
טלפון - 03-6499233     |    פקס - 03-6496449   |  טלפון לקביעת תורים 24 שעות מס. 057-2121402
לד"ר מיכאל שפלן תודה רבה על הכל על האכפתיות ותשומת הלב על זמינותך המהירה על טיפולך האישי והמסור. חסכחת לי זמן רב שלסבל דאגה והתרוצצויות. אני ומשפחתי מודים לך ומאחלים לך שנה טובה, מוצלחת ופוריה המשך במלאכת הקודש שאתה עושה
טניה
03/09/2010