משתל אנטומי - אמצעי חדש בניתוחים להגדלת חזה
מאת : ד"ר שפלן
11/12/1995

שנים האחרונות נכנס לשימוש סוג חדש של משתל, שצורתו בפרופיל הנה כשל טיפה.
זאת לעומת המשתל העגול, המשמש זה שנים בניתוחי הגדלות שדים, שצורתו סימטרית.
יצרני המשתל החדש כינו אותו "אנטומי", או "טבעי", זאת למרות שלא נערך מחקר השוואתי מקצועי באשר לתוצאה הניתוחית המתקבלת בשימוש בכל אחד מהשתלים. האמנם מדובר במשתל בעל חזות טבעית?
לאחרונה נערך בישראל מחקר קליני רחב היקף, שכלל 235 נשים ו-11 רופאים פלסטיקאים מומחים. מטרתו היתה להשוות אובייקטיבית בין תוצאות של מנותחות מוגדלות שדים. בסיס המחקר היה מספר גדול של מנותחות, שנחלקו לשתי קבוצות: 15 מהן עברו הגדלת שדים באמצעות משתל עגול ו-15 באמצעות המשתל החדש. כולן נותחו על ידי רופאים, מנתחים פלסטים בכירים ומנוסים בתחומם, וצילומיהן הוצגו לשתי קבוצות המעריכים בסדר אקראי, בלא שידעו איזו מנותחת נותחה באמצעות איזה סוג משתל. את המחקר ערכו הח"מ, ד"ר מיכאל שפלן, וד"ר טלי פרידמן ממרכז רפואי "עתידים" בתל אביב.

ניצחון המראה הטבעי

שתי קבוצות המעריכים, גם הנשים וגם הרופאים הפלסטיקאים, העניקו דירוג זהה למנותחות מבחינת היופי של השדיים. המשמעות: מבחינת פרמטר היופי, לא נמצא הבדל בין השדיים שהוגדלו באמצעות משתל אנטומי, לעומת משתל עגול. עם זאת, השדים שהוגדלו באמצעות משתל עגול נמצאו טבעיים באופן משמעותי, לעומת השדים שהוגדלו באמצעות המשתל האנטומי. מדובר בתוצאה מובהקת מבחינה סטטיסטית.
באשר להתייחסות לחלקו העליון של השד (מלאות הקוטב העליון שלו) - זו נמצאה אסתטית יותר בקרב מנותחות שעברו הגדלה באמצעות משתל עגול. בעיות כמו תת-מלאות או עודף-מלאות נמצאו שכיחות יותר בקרב מוגדלות השדים עם השתלים האנטומיים.
הממצא המפתיע ביותר של מחקר זה היה יכולתם הנמוכה של המנתחים הפלסטיים בזיהוי סוג השתלים בקרב 30 המנותחות. הפלסטיקאים התבקשו לצפות בצילומים ולהעריך את סוג השתל ששימש להגדלה. למרבית ההפתעה, יכולת הדיוק היתה נכונה רק לגבי 55% מהמקרים.


ההרגשה תמיד זהה

מבחינת יופי השדיים המנותחים, לא זוהתה עדיפות לסוג משתל כזה או אחר. כפי שציינו לעיל, שדיים שהוגדלו באמצעות משתל עגול נמצאו טבעיים יותר ובעלי צורה מקובלת יותר בחלק העליון של השד. מכאן, שההנחה כי שתלים אגסיים (אנטומים) הם טבעיים ויפים יותר - אינה מבוססת.
מנתח מנוסה משקלל באופן נכון את מגוון נתוני גופה של המנותחת, כמו עובי מעטפת הרקמות הרכות ואיכותן, מבנה החזה, צורת השד והמיקום הנכון של השתל יחסית לשריר החזה ולשד. אצל מנתח כזה לא צפויה התוצאה הניתוחית להיות שונה, באם ישתמש במשתל אנטומי או עגול. עם זאת, קיימת קבוצה קטנה של נשים, בעלות מבנה חזה ארוך יחסית ורזות במיוחד. אצל נשים אלה עשוי להיות יתרון לצורתו של השתל האנטומי בהשגת התוצאה הטבעית .
לידיעה כללית: איכות השתלים, תוכנם, מידת הישרדותם, חוזקם והתחושה עמם - דומה לחלוטין בכל המקרים.

נא להכיר: משתל אנטומי אמצעי חדש בניתוחים להגדלת חזה. מחקר ש...
22/12/2010
שם:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
הודעה:
טלפון - 03-6499233     |    פקס - 03-6496449   |  טלפון לקביעת תורים 24 שעות מס. 057-2121402
לד"ר שפלן, מדליית זהב, לאלוף בעל ידי הזהב
מ.ר.
01/02/2000