מהי כירורגיה פלסטית?
מאת : ד"ר מיכאל שפלן
15/04/2011

מהי כירורגיה פלסטית?

מקור השם כירורגיה פלסטית הוא ביוון העתיקה. המילה "פלסטיקוס" ביוונית משמעותה לפסל, לעצב מחדש ולתת צורה. תרבויות קדומות גילו עניין ביופיו של גוף האדם, והדבר בא לידי ביטוי ביצירות אמנות, בספרות ובשירה מאותה תקופה.
האזכורים הקדומים ביותר של ניתוחים פלסטיים מופיעים בתרבות מצרים והודו העתיקות. בעיקר נעשו שם שחזורי אף. אפים נכרתו אז כעונש על מעשי ניאוף וגניבה, עונש שהוביל לצורך בשחזור האף הכרות.
עם התפתחות התרבויות המודרניות, ואיתן השתכללות אמצעי המלחמה, רבו המקרים של אובדן איברים, החיוניים לתפקוד תקין. התעורר הצורך לתקן מצבים אלו וכמו כן התפתחה גישה לתיקון מומים מולדים, המפריעים לקבילות חברתית.
התחומים שבהם עוסקת הכירורגיה הפלסטית הם כוויות, כירורגיה של היד, כירורגיה של מומים מולדים, מומים בגולגולת, שחזור איברים לאחר כריתה, גדמי גפיים, כירורגיה של השדיים, חיבור כלי דם קטנים מתחת למיקרוסקופ וכירורגיה של העור.
הכירורגיה הפלסטית היא תחום מורכב ורב-גוני. נדרשות שנים רבות ללימוד המקצוע (שבע שנים נוספות של התמחות לאחר סיום בית הספר לרפואה). מאחר שהתחומים רבים, מנתחים פלסטיים מתמחים רק בחלק מהם. לכך יש השלכות בנושא בחירת הרופא.

 

שאיבת שומן: ניתוח נקודתי בלבד


שאיבת שומן הוא הניתוח השכיח ביותר המבוצע בכירורגיה פלסטית ברחבי העולם. בניגוד לאמונה שלא מדובר בניתוח (בשל הצלקות המזעריות), חשוב להדגיש כי זהו ניתוח לכל דבר.
ניתוח לשאיבת שומן אינו מהווה תחליף לדיאטה, אלא בא לפסל את הגוף באזור נקודתי, באמצעות סילוק מצבורים לא פרופורציונליים של שומן. למשל, בשדיים אצל גבר, או במותניים, בבטן, בירכיים החיצוניים, בירכיים הפנימיים, בברכיים, בקרסוליים, בזרועות ובמקומות אחרים, אצל נשים וגברים כאחד.
הצטברויות שומן אלה מעניקות לגוו מראה לא לא אסתטי, מבלי להתייחס בהכרח למשקל הגוף כולו. השמנה אחרי ניתוח יכולה לגרום לניפוח תאי השומן הקיימים ולהגדלתם, אבל לא להצמיח תאי שומן חדשים. לפיכך נשמרת הפרופורציה החדשה לצמיתות.
הניתוח מתבצע בהרדמה חלקית או כללית, בהתאם להיקף השאיבה ובהתאם למספר המקומות שמהם יש צורך לשאוב. המהלך שלאחר הניתוח אינו מלווה בדרך כלל בכאבים חזקים.
בהתאם לאזור הניתוח יותאם למטופל/ת מחוך לחץ, האמור להקל על מהלך ההחלמה, לסלק את הנפיחות מהר יותר ולעזור בכיווץ העור.

 

מינימום של סיבוכים


הסיבוכים האפשריים אחרי ניתוח לשאיבת שומן אינם שכיחים, ובדרך כלל ניתנים לטיפול והפיכים לחלוטין. בצקות, סימנים כחולים ונפיחויות נחשבים לתופעות רגילות אחרי הניתוח, ואינם דורשים כל טיפול מיוחד. מניסיון כותב שורות אלה, במספר רב של ניתוחים מסוג זה לאורך שנים רבות לא נצפו סיבוכים קשים, דבר המעיד על נדירותם.
יש לזכור, כי כירורגיה פלסטית אינה מדע מדויק, ובמיוחד פעולות של פיסול הגוף באמצעות שאיבת שומן. במקרים שבהם יש צורך בתיקון נוצרת לעיתים אסימטרייה קלה, ויש צורך בשאיבה נוספת, בהזרקת שומן לאזור של שקערוריות או שקעים להשגת סימטריה ויתר אסתטיות לאזור המטופל.

 

המסת שומן: סיוע של אנרגיית גלי קול


מבחינה ניתוחית מדובר בפעולה דומה מאוד לשאיבת שומן, בהבדל עקרוני: בשיטת ההמסה, מופעלת בקצה הצינורית אנרגיה של גלי קול, המפוררת את רקמת השומן למרכיביה בטרם תשאב אותה. גישה זו מקטינה את היקף הטראומה לרקמה השומנית, ומאפשרת סילוק של עשרה ליטרים ויותר בניתוח אחד.
יתרונות נוספים של השיטה נובעים מהקלות הפיזית הגדולה למנתח, שאינו צריך להפעיל כוח בהוצאת תאי השומן, מכיוון שהרקמה מומסת קודם לשאיבתה. עובדה זו מקלה ומשפרת את יכולת הפיסול של המנתח. כמו כן, השפעת גלי הקול על סיבי החלבון (קולגן בשומן ובעור) גורמת לכיווץ ניכר של מעטפת ולמתיחתו באזור המטופל.

 

הצד הפסיכולוגי של הניתוחים הפלסטיים


רוב הפונים למנתחים פלסטיים הם אנשים בריאים בגופם ובנפשם, המנהלים אורך חיים בריא ומבקשים לשנות חלק או חלקים בגופם, שלדעתם אינם תואמים את תדמיתם הכללית. מרבית הפניות הן הגיוניות, סבירות וניתנות לתיקון.
פנייה למנתח פלסטי מתקבלת כיום כמובן מאליו בחברה המערבית המפותחת והמתקדמת. נערים ונערות בני זמננו יכולים להיות מוטרדים מגודל אפם או מצורתו, והם יכולים לעבור ניתוח מתקן החל מגיל 15 ואילך.
ילדים בעלי אוזניים בולטות הם דוגמא אופיינית לבעיות פסיכולוגיות שיכולות להימנע בעזרת ניתוח פלסטי בגיל צעיר. שדיים גדולים אצל נערות צעירות או חוסר התפתחות של השדיים מגיל 16 ואילך יכולים לגרום מופנמות, ביישנות, הסתגרות בושה בחשיפה ובידוד חברתי. ניתוח פלסטי במקרים כאלו יכול להביא לשיפור משמעותי בהרגשתם הכללית ודימויים העצמי.
 

שם:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
הודעה:
טלפון - 03-6499233     |    פקס - 03-6496449   |  טלפון לקביעת תורים 24 שעות מס. 057-2121402
לד"ר מיכאל שפלן תודה רבה על הכל על האכפתיות ותשומת הלב על זמינותך המהירה על טיפולך האישי והמסור. חסכחת לי זמן רב שלסבל דאגה והתרוצצויות. אני ומשפחתי מודים לך ומאחלים לך שנה טובה, מוצלחת ופוריה המשך במלאכת הקודש שאתה עושה
טניה
03/09/2010