סרטן השד - לא גזירה משמיים
מאת : ד"ר מיכאל שפלן
01/01/2008

 

אחת משמונה נשים בישראל תאובחן כחולה בסרטן השד. האופציות שעמדו לפניהן עד כה היו כריתת שד מלאה, או כריתה חלקית והקרנות. מבחינת סיכויי ההחלמה, תוצאות שני המסלולים דומים, ולפיכך בוחרות רוב הנשים בכריתה החלקית ובהקרנות. אלא שגישה זו גורמת לעיתים קרובות לעיוותים בשד המטופל. בגלל הטיפול הקרינתי, קשה לשחזר אותו. באחרונה נרשמו שתי פריצות דרך משמעותיות בנושא זה, עם התחלת השימוש בשתי שיטות - כירורגיה אונקופלסטית והשתלת תאי גזע.
נשים רבות יכולות להשפיע על סיכויי הריפוי והטיפול. למשל, באמצעות בדיקות שגרתיות לגילוי מוקדם של סרטן השד. מעל גיל 40 מומלץ לבצע אולטראסאונד וגם ממוגרפיה, מאחר שבדיקות אלה משלימות אחת את השנייה.
לפני כרבע מאה פתחה קבוצת חוקרים במילאנו במחקר, שהראה כי ניתן להשיג תוצאות טובות בטיפול בסרטן שד על ידי כריתה חלקית, הקרנות ושימור השד. רוב הנשים שאצלן מתגלה המחלה מטופלות בשיטה זו. הבעיה היא, שרבות מהן נגרם עיוות, שקשה לתקן אותו, ויש צורך בניתוח שחזור. ניתוח זה היה נמנע בשיטה האונקופלסטית.

התאים אינם חוזרים
בשיטה זו משתמשים בעיקר במקרים של ניתוחי אסתטיקה, כמו הקטנה או הרמה של שדיים. היא משמשת לצורך כריתה חלקית של השד. במקום חתך באזור הגידול, מבצעים את החתכים סביב העטרה ומתחת לשד. מבעד לפתחים אלו נעשית כריתה חלקית של השד באזור הגידול. התוצאה היא שד קטן יותר, מורם ואסתטי יותר. מרבית הנשים אינן מודעות לשיטה זו, מאחר שרופאים אינם מעבירים את המידע במלואו אליהן, מתוך חשיבה כי ההיבט האסטתי אינו בראש סדר העדיפויות.
מגבלתה של השיטה, שהיא אינה יכולה להתבצע בשדיים קטנים. קשה לבצע את הניתוח הזה גם אצל נשים, שמיקום הגידול, גודלו ואופיו מצריכים טיפול אחר, כמו כריתה. השיטה אינה מיועדת גם לנשים צעירות, הסובלות מסרטן DCIS בדרגה נמוכה, שאופי הגידול בו הוא מפוזר.
למרות זאת, מחקרים הראו, שהיכולת להגיע לשוליים נקיים בכריתה חלקית ובגישה אונקופלסטית היא טובה יותר מאשר בגישה המקובלת. שוליים נקיים הם המפתח להצלחה, להבראה מהסרטן ולמניעת חזרתו. ד"ר דאגלס מקמילן, כירורג שד בעל שם מן המרכז הרפואי בנוטינגהאם, עקב אחרי 200 מטופלות שנותחו בשיטה האונקופלסטית לאורך חמש שנים. הוא מצא אפס חזרה של הסרטן.

השתלת שומן ותאי גזע: בקרוב אצלנו
תאי גזע הם ייחודיים ויקרי מציאות. הם מאבני היסוד של התפתחות גוף אדם, ומהם יכולה להיבנות כל רקמה בגופנו: שריר לב, שריר שלד, שיר חלק (מעיים) כבד, לבלב, כלי דם, עצב, מוח, עצם, סחוס, שומן ועוד.
תאי גזע מצויים בעוברים ובחבל הטבור, כך שחלון ההזדמנויות למצוא אותם ולהשתמש בהם הוא קצר, ובדרך כלל מפוספס. מקור נוסף לתאי גזע בוגרים, הדומים במידה רבה לתאי הגזע העובריים, הוא לשד העצמות (מח עצם).
עם זאת, לאחרונה התברר עוד, כי קיים ריכוז לא מבוטל של תאי גזע בוגרים בתאי שומן. ריכוז תאי הגזע בסנטימטר מעוקב אחד של שומן נע בין אלף ל-35,000 תאים. השומן תמיד מצוי בהישג יד, נמצא מתחת לעור, וניתן לדגום אותו ולגייס כמויות ניכרות ממנו בשאיבת שומן.
איך בעצם זה עובד? תחילה שואבים שומן למזרק מכל מקום בגוף שיש בו שומן כגון: מותניים, ישבן, בטן, ירכיים. השומן הנקי מופרד דרך פילטר בתוך המזרק, ומועבר למזרק קטן יותר ועדין. מזריקים את שומן הנקי ששאבנו לאותן מקומות שאנו רוצים למלא בהם נפח. כמו לחיים שקועות, או צלקות. איכותו של עור שקיבל הזרקת שומם  טובה מכפי שהיתה, מאחר שאלה הם שומנים טבעיים של הגוף עצמו. הפנים, במיוחד, נראות הרבה יותר צעירות ומלאות.

השימוש הרבגוני של תאי הגזע
זה עשר שנים מבוצעות השתלות שומן לצרכי שחזור ולמטרות אסתטיות באזור הפנים, השדיים ואזורים אחרים הזקוקים לתיקון ועיצוב. הניסיון הרב שהצטבר בהשתלות השומן הוביל לשתי תובנות. האחת: השתלת שומן גורמת לא רק לשיפור הנפח והצורה באזור בו היא מוזרקת, אלא שגם משפרת, משקמת ומתקנת את איכות הרקמה שמסביבה והעור שמעליה. השנייה - השתלות שומן נספגות בחלקן, מסיבות לא ברורות, עדי כדי 70% מהנפח המושתל.
למה לזקוף את ההצלחה? התשובה - לתאי הגזע. תאים אלה הם בעלי יכולת פנטסטית לבנות מחדש רקמה חדשה מהסוג שאליה הם מוזרקים. הם מסייעים לעידוד צמיחת כלי דם חדשים, שיקום המערכת הלימפטית, זירוז תהליכים אנזימטים בוני רקמה וייצור תאים חדשים מהסוג של הרקמה הסובבת אותם. העשרת  השומן המוזרק בתאי הגזע משפרת במאות אחוזים את סיכויי הישרדותו לצמיתות.
ניסויים קליניים דרמטיים, שבהם מוזרקים תאי גזע ממקור שומני לשריר הלב של חולים שלקו בהתקף לב, הראו שיפור דרמטי בתפקודי הלב, באופן שיוכל בעתיד לחסוך לחלק מהחולים לפחות ניתוחים קשים ומסובכים. טיפולים אלו מבוצעים במדריד, ונמצאים בשלב מתקדם. התוצאה היא מרחיקה לכת. אין סוף למה שאנו יכולים לעשות עם אותם תאי גזע.
ביפן ובאירופה  מוזרקים תאי שומן מועשרים בתאי גזע לשדיים של נשים שעברו כריתה חלקית והקרנות שגורמת לעתים קרובות לעיוות ניכר, שקעים והצטלקויות קשות בשדיים. התוצאות הן כה חיוביות מבינת התחושה, הצורה, שיפור הרקמה, הריכוך  והתחדשות העור. הדרך מכאן לשחזור שד על ידי שומן ותאי גזע מוזרקים והגדלת שדיים על ידי השתלת שומן - אינה רחוקה.
בספרד מזריקים תאי גזע בוגרים ללב שעבר התקף לב. כך תפקודי הלב משתפרים מזריקה לזריקה. כשחושבים על זה, אפשר בדרך זו גם למנוע ניתוח לב: ניתן להזריק תאי גזע ללב, ואותם תאים יעזרו ללב לבנות שריר לב חדש. ביפן, אירופה וארצות הברית משתמשים בתאי הגזע לשחזורי שד.

לבנות מחדש את החסר
אם תא גזע שמופק משומן בתוך זמן קצרצר יכול לבנות רקמת שומן, לבנות רקמת עצם, למנוע השתלות מח עצם - אזי באמצעותם ניתן לבנות עצם, שריר, תאי כבד, שריר מסורטט ושריר חלק. לכאורה, אין כמעט סוג רקמה שלא יודעים או יכולים לבנות אותו מחדש.
חברת Cytori מסן דיאגו, קליפורניה, בשיתוף עם אולימפוס היפנית, פיתחה יחידה המפרידה תאי גזע משומן בתוך שעה. תאי הגזע מעורבבים עם תאי השומן, מוזרקים לגוף בטכניקה של קונסטרוקציה שומנית (lipostructure) ובונים תאי שומן. מכיוון שהשד הוא ברובו רקמה שומנית, ניתן באמצעות הזרקת שומן מועשר בתאי גזע לבנות מחדש את החסר שנוצר.
יחידה זו תימסר לכותב שורות אלה במרכז רפואי "עתידים" בשבועות הקרובים. זה כעשר שנים אנו משתילים שומן כחלק מתהליך השחזור של השד אחרי כריתה. יחידת  Cytori תאפשר שחזור שדיים שעברו כריתה חלקית והקרנות באמצעות הזרקת תאי שומן מועשרים בתאי גזע.
 

שם:
טלפון:
דואר אלקטרוני:
הודעה:
טלפון - 03-6499233     |    פקס - 03-6496449   |  טלפון לקביעת תורים 24 שעות מס. 057-2121402
לד"ר מיכאל שפלן תודה רבה על הכל על האכפתיות ותשומת הלב על זמינותך המהירה על טיפולך האישי והמסור. חסכחת לי זמן רב שלסבל דאגה והתרוצצויות. אני ומשפחתי מודים לך ומאחלים לך שנה טובה, מוצלחת ופוריה המשך במלאכת הקודש שאתה עושה
טניה
03/09/2010